Dobré noviny
Chceli by ste vedieť čítať myšlienky? Vedci to už dokážu!
Dobré noviny
Dobré noviny

Chceli by ste vedieť čítať myšlienky? Vedci to už dokážu!

Mapovanie funkcií mozgu s pomocou magnetickej rezonancie sa posunulo na ďalšiu métu. Na základe skenovania mozgu dokázali výskumníci z Yale University rekonštruovať tváre ľudí, ktoré testovaní dobrovoľníci videli.

"Je to forma čítania myšlienok," uvádza na univerzitnom serveri profesor psychológie Marvin Chun, autor článku v časopise NeuroImage. Neustále vylepšovaná technika funkčnej magnetickej rezonancie (fMRI) už umožnila vedcom rozoznať, na čo testovaní jedinci myslia v hrubých obrysoch, napríklad či vizualizujú zviera alebo budovu. Doposiaľ však nedokázali určiť druh zvieraťa alebo budovy, ktoré testovaní videli.

Jeden z Chunových študentov, Alan S. Cowen, sa však zameral na možnosť rekonštrukcie ľudskej tváre na základe vzorcov mozgovej aktivity. Išlo o veľmi náročnú úlohu, pretože rozpoznávaniu tváre sa venujú rozsiahle oblasti mozgu, kedže ide o informáciu, ktorá je pre jedinca veľmi dôležitá a svedčí o jej význame pre prežitie.

"Tváre vnímame omnoho detailnejšie ako iné veci," upozorňuje Cowen. Spoločne s kolegami počas výskumu ukazoval šiestim dobrovoľníkom tváre 300 rôznych ľudí. Počas toho u nich prebiehalo skenovanie mozgu, aby sa vznikol štatistický súbor o mozgovej aktivite pri načítaní jednotlivých podôb.

Postupne sa vedcom podarilo skenovanie vyladiť a rekonštrukcie tvárí z mozgových skenov spresniť. Podľa Cowena sa ich metóda môže využívať napríklad pre terapiu autistických detí a zistiť, ako vnímajú ľudí okolo seba alebo pre zisťovanie mozgovej aktivity a reakcií u ľudí v kóme.

Vzhľadom k tomu, že výskumný projekt môže vyvolávať špekulácie o zneužití zistených údajov, odborníci zdôrazňujú, že ľudská myseľ funguje veľmi individuálne a čítanie myšlienok funguje len u ľudí, ktorí dlhodobo s vedcami dobrovoľne spolupracujú.

Zdroj: national-geographic.cz

Už ste čítali?