Pocahontas a Rolfe pred 400 rokmi sobášom založili pevnosť Jamestown
TASR
TASR

Pocahontas a Rolfe pred 400 rokmi sobášom založili pevnosť Jamestown

Názory odborníkov na príbeh dcéry indiánskeho náčelníka Pocahontas, Johna Smitha a Johna Rolfea sa rôznia. Rozprávky o nej sú založené na legendách.

Jamestown/Bratislava 4. apríla (TASR) - Pocahontas, dcéra indiánskeho náčelníka Powhatana sa pred 400 rokmi vydala za vlastníka tabakových plantáží Johna Rolfea v americkej Virgínii.

Maľba Pocahontas bola údajne urobená počas návštevy v roku 1617 v rodinnom sídle Rolfeovcov v Anglicku Foto: libertyletters.com

Sobáš sa podľa všetkého uskutočnil 5. apríla 1614 v pevnosti Jamestowna a ukončil niekoľkoročnú vojnu kmeňa s osadníkmi, ktorí založili pevnosť Jamestown ako prvé trvalé sídlo kolonistov z Anglicka na americkom kontinente.

Názory odborníkov na príbeh dcéry indiánskeho náčelníka Pocahontas, Johna Smitha a Johna Rolfea sa rôznia. Rozprávky o nej sú založené na legendách. O Pocahontas sa uvádza, že bola dcérou náčelníka Indiánov, nemala však výsadné postavenie, ako sa chápe stav princeznej v Európe. O tom, že vlastným telom zachránila od smrti Johna Smitha, ktorého Indiáni väznili, historici pochybujú, podobne je to s príbehom ich lásky. Pocahontas mala navštíviť pevnosť zo zvedavosti a mali ju v nej držať ako zajatkyňu, podľa iných zdrojov tam bola ako vážený hosť. Uvádza sa, že ju pokrstili a prijala meno Rebecca a odmietla pevnosť opustiť, podľa niektorých názorov ju jej kmeň považoval za zradkyňu.

Vydala sa za ovdoveného majiteľa tabakových plantáží Johna Rolfea, porodila mu dieťa a navštívila s ním Anglicko. Prijali ju aj na kráľovskom dvore. Na spiatočnej ceste do Ameriky v roku 1617 plne prepuklo jej ochorenie, ešte ju stihli vysadiť na breh v Gravesende. Pocahontas sa už nezotavila, zomrela, možno na tuberkulózu alebo zápal pľúc. Predpokladá sa, že vtedy mohla mať tak 21-22 rokov. Pochovali ju v Gravesende, presné miesto jej hrobu nie je známe.

Materiálne dôkazy najranejšieho anglického osídlenia Severnej Ameriky, pôvodnej pevnosti Jamestown v americkom štáte Virgínia sa našli po rokoch výskumov, oznámil americký New York Times v roku 1996. Stopy boli dve storočia stratené, predpokladalo sa, že všetky zvyšky pevnosti Jamestownu, založeného v roku 1607, zmyli vody zmeneného toku rieky James. Našli sa však desiatky dobových predmetov - od fajok, keramiky a zbraní až po kus dreva zo samotnej pevnosti.

zdroje: http://www.nytimes.com/1996/09/13/us/jamestown-fort-birthplace-of-ame rica-in-1607-is-found.html, http://www.stgeorgesgravesend.org.uk/history/pocahontas2.php

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…