Dobré noviny
Česko ide v ochrane ľudských práv príkladom, vyhlásil Pan Ki-mun
TASR
TASR

Česko ide v ochrane ľudských práv príkladom, vyhlásil Pan Ki-mun

Šéf OSN ocenil Česko okrem presadzovania ľudských práv aj za to, že klimatické zmeny sú súčasťou českej politiky.

Český premiér Bohuslav Sobotka (vpravo) a generálny tajomník OSN Pan Ki-mun počas spoločnej tlačovej konferencie po ich stretnutí v Prahe 4. apríla 2014. Foto: TASR/AP

Praha 4. apríla (TASR) - Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun po dnešnej schôdzke s českým premiérom Bohuslavom Sobotkom v Prahe ocenil české aktivity v oblasti ľudských práv a humanitárnej podpory. S predsedom vlády diskutovali aj o aktuálnej situácii na Ukrajine, v Sýrii alebo strednej Afrike. Prahu navštívil Pan Ki-mun už druhýkrát.

Informovala o tom webová stránka spravodajskej televízie ČT24.

"Chcel by som apelovať na vlády, aby sa aktívne podieľali na mnohostranných rokovaniach, aby podporovali boj za ľudské práva a za ľudskú dôstojnosť," vyhlásil generálny tajomník OSN na tlačovej konferencii na českom Úrade vlády. "Váš príklad v oblasti ochrany ľudských práv bude slúžiť aj ostatným. Ostatné štáty sa z vašej práce poučia a príklad si vezmú predovšetkým v krajinách, kde k porušovaniu ľudských práv dochádza," ocenil Pan Ki-mun českú zahraničnopolitickú tradíciu.

Šéf OSN ocenil Česko okrem presadzovania ľudských práv aj za to, že klimatické zmeny sú súčasťou českej politiky. Sobotku zároveň pozval na zasadnutie o klimatických zmenách, ktoré sa bude konať 23. septembra v New Yorku.

Sobotka mal s Pan Ki-munom absolvovať tiež spoločný pracovný obed. Premiér hneď po stretnutí zdôraznil, že prioritou českej zahraničnej politiky budú naďalej ľudské práva, a oznámil, že ČR sa bude uchádzať o členstvo v Rade OSN pre ľudské práva (UNHRC) aj v ďalšom období.

Premiér vyhlásil, že OSN zostáva pre Česko dôležitou medzinárodnou platformou, ktorej dobré fungovanie môže v budúcnosti predchádzať rizikovým situáciám. "Dlhodobo obhajujeme rolu medzinárodného práva a rolu medzinárodných organizácií ako OSN. Ich pôsobenie môže predchádzať konfliktom a nestabilite vo svete," dodal premiér Sobotka, ktorého citovala ČT24 na svojom webe.

Pan Ki-mun v súvislosti s ukrajinskou krízou opätovne vyzval na deeskaláciu. Rusko a Ukrajina musia vstúpiť do priameho a konštruktívneho dialógu, uviedol po rozhovoroch so Sobotkom. K rozhodnutiu NATO o pozastavení kontaktov s Ruskom sa generálny tajomník OSN odmietol vyjadriť. Dodal však, že o dva týždne očakáva správu pozorovateľov OSN pre ľudské práva o situácii na Ukrajine, informovala agentúra DPA.

Sobotka zdôraznil postoj Českej republiky v tom, že Rusko by malo zredukovať svoju vojenskú prítomnosť na hranici s Ukrajinou.

Už ste čítali?