P. Frešo v Bruseli predstaví projekt BSK na zlepšenie kvality stáží
TASR
TASR

P. Frešo v Bruseli predstaví projekt BSK na zlepšenie kvality stáží

Bratislavská župa má už dva roky pripravený pilotný projekt stážistov, ponúkajúci dva typy stáží - odbornú prax v rámci verejnej správy a jednotlivých odborov BSK i stáže v Kancelárií BSK v Bruseli.

Pavol Frešo Foto: TASR/Martin Baumann

Brusel 2. apríla (TASR) - Výbor regiónov EÚ sa bude vo štvrtok zaoberať zlepšením kvality stáží, ktoré majú pomáhať mladým ľuďom, aby sa lepšie uplatnili na trhu práce. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo dnes v Bruseli uviedol, že Bratislavská župa má pripravený pilotný projekt pre stážistov.

Frešo počas dnešného zasadnutia Výboru regiónov zdôraznil, že podpora vzdelávania patrí medzi hlavné priority Bratislavskej župy, pričom kraj spolupracuje aj s univerzitami.

"Najlepšie výsledky v oblasti zamestnanosti mladých ľudí majú tie krajiny a regióny, v ktorých odborné praxe sú súčasťou systému vzdelávania a prijímania pracovníkov. Aj preto spolupracujeme so školami a univerzitami, aby sa študenti dokázali čo najlepšie uplatniť na trhu práce," povedal v tejto súvislosti predseda BSK.

Bratislavská župa má už dva roky pripravený pilotný projekt stážistov, v ktorom ponúka dva typy stáží - odbornú prax v rámci verejnej správy a jednotlivých odborov BSK a tiež stáže v Kancelárií BSK v Bruseli, kde sa študenti oboznamujú s chodom európskych inštitúcií.

BSK spolupracuje s Univerzitou Komenského, ktorá má stáže aj ako formu štúdia, ďalej so Slovenskou technickou univerzitou či s Vysokou školou medzinárodných vzťahov a diplomacie.

Na rôznych projektoch v oblasti školstva BSK momentálne spolupracuje aj s Varaždinskou župou v Chorvátsku. Oba regióny spolupracujú v rámci stredného odborného školstva.

BSK sa inšpiruje od partnerov napríklad pri zakladaní ďalších centier odborného vzdelávania a prípravy a Chorváti preberajú od BSK skúsenosti pri čerpaní eurofondov. Spoločne pripravujú medzinárodnú zmluvu, kde budú zakotvené aj výmenné pobyty žiakov a učiteľov.

"Projekt stážistov sa nám veľmi osvedčil. Teraz sa tento projekt generálne zapracováva aj na pôde Európskej únie," povedal Frešo.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…