Senzačné, mladá Slovenka Čepelová zdolala svetovú jednotku

Iba 20-ročná Košičanka predviedla svoj životný výkon. Serenu Williamsovú zdolala v dvoch setoch 6:4 a 6:4.

Jana Čepelová Foto: TASR/Dušan Hein

Charleston 2. apríla (TASR) - Slovenská tenistka Jana Čepelová sa v 2. kole dvojhry na turnaji WTA v Charlestone postarala o prvotriednu senzáciu. Po výbornom výkone zdolala svetovú i nasadenú jednotku domácu Američanku Serenu Williamsovú za 84 minút v dvoch setoch 6:4 a 6:4 a dosiahla životný úspech. Čepelová ukončila víťaznú sériu 17-násobnej gradslamovej šampiónky, ktorá na zelenej antuke v Južnej Karolíne vyhrala 15 zápasov v rade a získala tri tituly. Čepelová v dueli o postup do štvrťfinále nastúpi vo štvrtok proti víťazke súboja medzi premožiteľkou Anny Karolíny Schmiedlovej Ruskou Jelenou Vesninovou a Českou Petrou Cetkovskou.

Čepelová prvýkrát zdolala hráčku s elitnej TOP 15

Zverenka trénera Martina Zathureckého doposiaľ nikdy nezdolala hráčku z elitnej svetovej pätnástky, proti mladšej zo sestier Williamsových, ktorá v sobotu vyhrala prestížny turnaj v Miami, však predviedla skvelý tenis. Čepelová mala raketový nástup a v prvom sete si vybudovala náskok 5:0. Američanka v ďalších minútach znížila na 4:5, no koncovka patrila mladej Slovenke. Na začiatku druhého dejstva sa Čepelová po rýchlom brejku ujala vedenia 2:1. Serena Williamsová následne požiadala o medical time out a nechala si zabandážovať ľavý stehenný sval, rozbehnutú slovenskú fedcupovú reprezentantku však už nezastavila. Čepelová po brejku v siedmom geme odskočila súperke na 5:3 a v desiatom geme premenila pri vlastnom podaní v poradí druhý mečbal. V Charlestone má už istú prémiu 8400 USD a 55 bodov do svetového rebríčka WTA.

Čepelová sa po zisku skalpu Sereny Williamsovej cítila ako v siedmom nebi. "Nastúpiť prvýkrát proti svetovej jednotke a zdolať ju, to je fantázia, som neskutočne šťastná. Je to skvelý pocit. Išla som do zápasu s tým, že nechcem dostať 12:0, snažila som sa vyhrať každý gem. Začala som dobre a odvážne, viedla som 5:0, no vedela som, že ešte ani Zďaleka nie je o prvom sete rozhodnuté. Serena nie je náhodou svetová jednotka a začala to otáčať. Znížila na 4:5 a mala šancu vyrovnať, no podarilo sa mi udržať servis. V druhom sete za stavu 2:1, keď sa Serena nechala ošetrovať, som trochu stuhla. Som rada, že som to napokon zvládla, lebo to bolo veľmi náročné. Chvíľami som myslela aj na to, že keď bude tretí set, aspoň si to viac užijem. Bojovala som však o každú loptičku a vyplatilo sa," povedala pre TASR 78. hráčka svetového rebríčka.

Taktika uštvať Serenu sa podarila

S trénerom Zathureckým ušili na Američanku účinnú taktiku. "Serena je Maťova obľúbená hráčka, tak som sa ho pred zápasom zo srandy spýtala, komu bude fandiť. Ale teraz vážne - poradil mi, aby som sa snažila súperku dostať do dlhých výmen a rozbehať ju, čo sa mi aj darilo. Za stavu 5:3 v druhom sete som viedla pri jej podaní 30:15, no Serena tam šupla pár kvalitných servisov. Dôležité bolo, že som sa potom dobre skoncentrovala na môj servis a dotiahla to do úspešného konca. V stredu si trochu odpočiniem, absolvujem ľahší tréning a budem sa snažiť čo najlepšie pripraviť na 3. kolo. Priznám sa, že teraz som v takej eufórii, že ani neviem, s kým budem hrať. V tenise sa často stáva, že po takomto výsledku hráčka prehrá. Verím, že to nebude môj prípad," dodala Čepelová. Zo Sloveniek v singli v minulosti zdolala Serenu Williamsovú iba Daniela Hantuchová a to len jediný raz - na grandslamovom Australian Open v roku 2006.

Čepelová hrala bezchybný tenis

Čepelovej kouč Zathurecký v hľadisku chýbal, vývoj sledoval na internete v Bratislave. "Boli sme dohodnutí, že sa po 35 dňoch v zámorí vrátim domov. Ale Janke počas zápasu pomáhala Janette Husárová," uviedol Zathurecký pre oficiálnu stránku Slovenského tenisového zväzu. Na rozohrávke Čepelovú rozbolelo rameno, musela si zobrať utišujúce tabletky, ale v štatistikách sa hendikep neprejavil. Neurobila ani jednu dvojchybu, v percentuálnej úspešnosti prvého podania prevýšila súperku (81 - 58). "Ďakujem Janette Husárovej za skvelé hecovanie v oboch mojich zápasoch v Charlestone. Po zápase so Serenou išla hrať štvorhru, ani sa poriadne nestihla rozcvičiť. Dúfam, že to zvládne!," citovala Čepelovú stránka www.stz.sk. Serena Williamsová po zápase povedala. "Som naozaj mŕtva...". Američanka dodala, že si po svojej piatej prehre za posledných 12 mesiacov musí urobiť pauzu na niekoľko týždňov.