Česká politická scéna verí, že Kiska udrží s ČR nadštandardné vzťahy
TASR
TASR

Česká politická scéna verí, že Kiska udrží s ČR nadštandardné vzťahy

Český prezident Miloš Zeman výsledky rešpektuje a Andrejovi Kiskovi pošle blahoželanie.

Na snímke kandidát na prezidenta SR Andrej Kiska prichádza do svojej volebnej centrály počas volebnej noci po druhom kole voľby prezidenta SR 29. marca 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Michal Svítok

Praha/Bratislava 30. marca (TASR) - Slovensko má za sebou ostrý, ale regulárny volebný zápas, ktorý potvrdil silu tamojšej demokracie. Tak dnes komentoval český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) výsledky slovenských prezidentských volieb, v ktorých zvíťazil podnikateľ a filantrop Andrej Kiska. Prezident Miloš Zeman uviedol, že výsledky volieb plne rešpektuje a Kiskovi pošle blahoželanie.

Informácie priniesla Česká televízia (ČT) na svojej webovej stránke.

"Blahoželám pánovi Andrejovi Kiskovi k zvoleniu za prezidenta Slovenskej republiky, pevne verím, že pán Kiska vo svojej ústavnej funkcii napomôže ďalšiemu pokračovaniu a rozvoju súčasných vynikajúcich česko-slovenských vzťahov," uviedol vo vyhlásení premiér Sobotka a dodal: "Nám veľmi blízke Slovensko má za sebou intenzívny, ostrý, ale nepochybne regulárny volebný zápas, ktorý potvrdil silu a kvalitu slovenskej demokracie."

Víťazstvo Kisku Sobotku neprekvapilo vzhľadom na predchádzajúce výsledky slovenských prezidentských volieb. Podobný trend sa podľa Sobotku prejavil aj v českých priamych voľbách prezidenta, keď zvíťazil kandidát mimoparlamentnej strany. "Domnievam sa, že podobne ako Miloš Zeman zbieral určitú časť protestných hlasov, tak aj pán Kiska na Slovensku získal veľkú časť hlasov nespokojných voličov," vyjadril názor Sobotka.

Česká diplomacia viac rátala s R. Ficom a z hradu sa ozývajú varovné hlasy

Šéf českej diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) priznal, že pre sociálnych demokratov bol vždy partnerom hlavne Fico. Verí však, že napriek určitej možnej zmene na slovenskej politickej scéne nenastane zásadný vplyv na veľmi dobrú úroveň vzťahov oboch republík.

Miloš Zeman a Robert Fico Foto: TASR/Martin Baumann

Podľa Zaorálka je možné, že voliči nepochopili, prečo Fico kandiduje na prezidenta. Minister dodal, že možno niektorí slovenskí voliči nechceli pustiť Fica z funkcie premiéra.

Prezident Zeman plne rešpektuje výsledok slovenských prezidentských volieb. Novozvolenému prezidentovi Andrejovi Kiskovi pošle blahoželanie. Zeman podporil v kampani Kiskovho súpera Fica.

Z Hradu sa zároveň ozývajú varovné hlasy, že o Kiskovi sa toho veľa nevie. "Nevieme, aká bude jeho priorita, nevieme, ako bude vystupovať smerom k staronovému slovenskému premiérovi," uviedol Hynek Kmoníček, riaditeľ zahraničného odboru prezidentskej kancelárie.

Podpredseda českej vlády a minister financií Andrej Babiš (ANO) oznámil, že ho výsledok hlasovania neprekvapil - už prvé kolo volieb podľa neho ukázalo, že Kiska zvíťazí. Babiš však nechcel hodnotiť, či má slovenský podnikateľ a filantrop predpoklady, aby bol dobrým prezidentom, pretože Kisku nepozná.

Víťazstvo Kisku neprekvapilo ani vicepremiéra a šéfa ľudovcov Pavla Bělobrádka, ktorý vidí veľké paralely medzi Českom a Slovenskom.

Blahoželanie poslali novej slovenskej hlave štátu aj českí komunisti. Vyjadrili nádej, že budú naďalej pokračovať nadštandardne dobré vzťahy Českej a Slovenskej republiky.

Šéf českej pravicovej ODS Petr Fiala napísal, že slovenské prezidentské voľby ukázali snahu voličov vyvážiť dominantné postavenie premiéra Fica na slovenskej politickej scéne a oslabiť moc ľavice. "Andrej Kiska predstavuje pre slovenských voličov nádej na zmenu," dodal Fiala, ktorého citoval web Českej televízie.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…