Dobré noviny
Kandidát na šéfa RTVS Václav Mika chce spoluprácu s Čechmi
SITA
SITA

Kandidát na šéfa RTVS Václav Mika chce spoluprácu s Čechmi

Václav Mika chce v RTVS odstrániť bariéry a vrátiť televízii tvorivý potenciál.

BRATISLAVA 30. júla - Prezentáciou Václava Miku pokračoval Výbor Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá v dnešnom verejnom vypočutí jedenástich kandidátov na post generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

Mika prezentoval svoj projekt rozvoja a riadenia RTVS a odpovedal na otázky poslancov z mediálneho výboru ako piaty v poradí.

Pre množstvo otázok poslancov odpovedal o pár minút dlhšie. Václav Mika, ktorý v minulosti stál na čele Rádia Expres a TV Markíza a ešte predtým bol osem rokov v STV, verí v potenciál verejnoprávnych médií na Slovensku, sú nezastupiteľné.

Mika by v prípade výhry v konkurze na šéfa RTVS riešil stratu divákov Slovenskej televízie. Vývoj počúvanosti v Slovenskom rozhlase je podľa neho dobrý, zásadne by tu situáciu nemenil. Snažil by sa o pokračovanie profilácie okruhov SRo s cieľom osloviť viac poslucháčov. Viac by sa venoval regionálnemu vysielaniu. V 35-stranovom projekte rozvoja a riadenia RTVS s názvom “Bez bariér“ sa venuje práve odstraňovaniu bariér, ktoré sú podľa neho aj vnútri RTVS, nereflektuje sa napríklad tvorivý potenciál.

V STV sa na programe podľa Miku odrazilo dramatické šetrenie a veľa repríz. Preformátoval by spravodajstvo, ale nezbavoval by sa v ňom profesionálov, tí sa totiž ťažko hľadajú. Priniesol by vlastný seriál, zameral sa na vlastnú tvorbu. Plánuje intenzívnu spoluprácu s Českou televíziou, ktorej šéfuje jeho bývalý kolega Petr Dvořák (exriaditeľ Novy).

Je za multikanálovú stratégiu rozvoja televíznej časti RTVS. Dvojka podľa neho má plniť službu verejnosti, vysielať pre záujmové skupiny, menšiny, náročného diváka. Na športovú Trojku nie sú peniaze – uvedomuje si to, no zároveň tvrdí, že šport deformuje program na Jednotke a Dvojke.

Mika na otázku médií, či by v prípade svojho zvolenia spolupracoval s jeho protikandidátom Jaroslavom Rezníkom, odpovedal, že nedelí žiadne funkcie, nemá na to mandát. "Je to predčasné," uzavrel odpoveď na otázku prípadnej spolupráce s Rezníkom.

Politických tlakov sa podľa Miku každý vždy bojí. "Voľba v parlamente nie je veľmi šťastná, na druhej strane, budem úprimný - sedel som aj v televíznej rade pred 14 - 13 rokmi, a to, že volia členov rady poslanci, je podobná situácia," konštatoval na otázku obáv z prípadných politických tlakov, keďže šéfa RTVS volia poslanci Národnej rady SR. "Ambícia bude riadiť televíziu zvnútra a nie zvonku cez legislatívne zmeny," dodal pre médiá Mika.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…