Mladé Ukrajinky rozbehli cez facebook bojkot sexu s Rusmi
TASR
TASR

Mladé Ukrajinky rozbehli cez facebook bojkot sexu s Rusmi

Francúzsky týždenník dodáva, že v roku 2008, keď ruské jednotky vstúpili na územie Gruzínska, Irena Karpa po hádke kvôli invázii ukončila vzťah so svojím priateľom ruskej národnosti.

Blogerka, hudobníčka a iniciátorka výzvy - "Nedaj Rusovi" Irena Karpa. Foto: Facebook

Kyjev 27. marca (TASR) - Politické a ekonomické sankcie uvalené Západom na Rusko za obsadenie Krymu Moskvu príliš nevystrašili, konštatuje vo svojom internetovom vydaní francúzsky Le Nouvel Observateur. Skupina mladých Ukrajiniek sa preto rozhodla pre sexuálny štrajk a ich hlavnou úlohou je "nedať Rusovi".

Cieľom kampane je "zmariť túžby Ruska po ďalšom ukrajinskom území a upútať pozornosť sveta na to, čo sa deje na Krymskom polostrove," uvádza sa v propozíciách.

Kampaň sa rozbehla na sociálnej sieti Facebook, kde sa sformovala skupina mladých žien odhodlaných "bojovať s nepriateľom všetkými prostriedkami".

Ako nástroj kampane "sme si vybrali provokáciu, lebo tá púta pozornosť," priznala spisovateľka, blogerka a hudobníčka Irena Karpa. "Zmyslom kampane je nevzdať sa našej dôstojnosti, slobody, vlasti. Terčom je skôr Putin a jeho politika, nie je v tom nič rasistické," dodala a pripomenula, že na nedávnych protivládnych protestoch sa zúčastňovali aj Ukrajinci ruského pôvodu.

Foto: Facebook

Kampaň spustili mladé úspešné ženy: sú medzi nimi podnikateľky, novinárky či spisovateľky. Vetu "Nedaj Rusovi" si požičali z básne Kateryna, ktorú napísal ukrajinský bard Taras Ševčenko a v ktorej vyrozprával ľúbostný príbeh mladej dedinčanky zvedenej a neskôr zavrhnutej ruským dôstojníkom.

Facebooková stránka si veľmi rýchlo získala popularitu - má už vyše 3500 "lajkov" - a prevzali ju aj viaceré ruské weby. Reakcia na kampaň v Rusku je rôzna: časť Rusov ju považuje za vtipnú, iní sa urazili.

"Mali by ste odmietať ľudí, ktorí Putina podporujú v takom tom sovietskom štýle, nie všetkých Rusov. Čo s tým majú? Veď ešte aj píšete v ruštine," cituje francúzsky magazín z facebookovej stránky Rusa Antona Grigorijeva.

Na webovej stránke Lifenews.ru, ktorá je údajne napojená na tajné služby, žena menom Oľga Silajevová kvitovala: "Nespite s ruskými mužmi, aspoň ich zostane viac pre nás".

Animátorky kampane predávajú aj tričká s motívom dvoch rúk spojených ako pri modlitbe, ale súčasne v nich možno vidieť aj vagínu. Výťažok z predaja tričiek poputuje pre ukrajinskú armádu.

Ukrajinské aktivistky sa svojou kampaňou pridali k zástupu žien v Libérii, Keni, Togu či Kolumbii, ktoré sa svojráznym sexuálnym štrajkom snažili mužov odradiť od vojny.

Táto tradícia má korene ešte v antickom Grécku, v Aristofanovej hre Lysistrata, kde ženy použili podobné prostriedky, aby zastavili vojnu medzi Spartou a Aténami.

Francúzsky týždenník dodáva, že v roku 2008, keď ruské jednotky vstúpili na územie Gruzínska, Irena Karpa po hádke kvôli invázii ukončila vzťah so svojím priateľom ruskej národnosti.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…