Internet pre celý svet a zadarmo? To má byť outernet
Dobré noviny
Dobré noviny

Internet pre celý svet a zadarmo? To má byť outernet

Nový ambiciózny projekt Outernet chce s pomocou stoviek satelitov umožniť prístup k internetu kdekoľvek na svete a zadarmo pre kohokoľvek už v júni 2015.

Internet sa stal súčasťou nášho života, ale mimo domovov a kancelárie je jeho dostupnosť aj u nás veľmi nízka. Nový ambiciózny projekt Outernet chce s pomocou stoviek satelitov umožniť prístup k internetu kdekoľvek na svete a zadarmo pre kohokoľvek už v júni 2015.

Nad mobilnými operátormi a poskytovateľmi internetového pripojenia sa sťahujú mračná. Radosť nebudú mať ani diktátorské a autoritárske režimy, ktoré prístup k internetu obmedzujú alebo prísne cenzurujú. Ale je niečo také ako internet všade a pre všetkých skutočne možné?

Odpoveď znie áno. Za ambicióznym projektom je organizácia Media Development Investment Fund (MDIF), ktorý asi väčšina z nás nepozná. Známy je však jeho zakladateľ - miliardár a filantrop George Soros. Ďalší donori sa môžu pripojiť. Plán si podľa odhadov vyžiada počiatočnú investíciu v desiatkach miliónov dolárov.

V minulosti by to bolo zrejme oveľa drahšie, avšak dnes je vynášanie satelitov do vesmíru lacnejšie a nové technológie umožňujú zmenšenie potrebného zariadenia. Pôjde tak o stovky malých satelitov (Cubes) , ktoré vytvoria okolo zeme hustú sieť prístupových bodov k internetu. Tieto prístupové body vesmírnej WiFi siete budú prepojené s pozemnými stanicami.

Ak sa podarí získať dostatočný kapitál a tiež presvedčiť NASA, ešte tento rok by mohla byť technológia vyskúšaná v rámci jednej misie na Medzinárodnej vesmírnej stanici. MDIF však počíta s tým, že narazí na odpor telekomunikačných spoločností.

"Budeme bojovať a zvíťazíme," nepochybuje vedúci projektu Syed Karim. Podľa neho nemá projekt žiadne technické prekážky. Prístup k internetu má teraz približne len 60% svetovej populácie, rozšírenie pre všetkých obyvateľov krajín umožní ešte širšie zdieľanie informácií a podľa Karima projekt pomôže predovšetkým obyvateľstvu chudobnejších krajín.

Zdroj: National Geographic

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…