Dobré noviny
Osobitný príspevok dostane viac divadelných a hudobných umelcov
TASR
TASR

Osobitný príspevok dostane viac divadelných a hudobných umelcov

Kultúrne pamiatky by mali byť chránené dôslednejšie. Počíta s tým novela zákona o ochrane pamiatkového fondu, ktorú dnes 84 hlasmi schválili poslanci Národnej rady SR.

Na snímke vpravo predseda NR SR Pavol Paška a minister kultúry SR Marek Maďarič (vľavo). Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 25. marca (TASR) – Na osobitný príspevok bude mať od júla nárok viac divadelných a hudobných umelcov. Podľa zákona o divadelnej činnosti a hudobnej činnosti, ktorý dnes 84 hlasmi schválil parlament, už totiž niektorí divadelní alebo hudobní umelci nebudú musieť odpracovať pre získanie tohto príspevku 30 rokov, ale o päť menej. Týkať sa to bude spevákov a hráčov na dychovom nástroji. V prípade tanečníkov zostane doteraz platných 22 rokov.

Právna norma tiež rozširuje počet inštitúcií, z ktorých uvedený okruh zamestnancov môže o príspevok žiadať. Konkrétne ide o Divadlo Štúdio tanca v Banskej Bystrici, Divadlo Romathan v Košiciach, Poddukelský umelecký ľudový súbor v Prešove, ako aj Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a Orchester ľudových nástrojov.

Osobitný príspevok sa vzťahuje na vymenovaných umelcov, ktorí sú relatívne zdraví, teda nemajú tak poškodené zdravie, aby poberali invalidný dôchodok či úrazovú rentu, ale svoju profesiu už nemôžu plnohodnotne vykonávať na požadovanej umeleckej úrovni.

Pre jeho priznanie treba splniť niekoľko podmienok. Napríklad sa vylučuje súbeh jeho poberania a ďalšieho vykonávania divadelnej činnosti a hudobnej činnosti v pracovnom pomere. Nebude sa vyplácať ani tomu, kto musel opustiť zamestnanie pre porušenie pracovnej disciplíny.

Ministerstvo kultúry ani po nadobudnutí účinnosti nového zákona nepredpokladá výrazný nárast žiadateľov. Od roku 2009 ho poberalo 19 osôb, v súčasnosti je to 21 tanečníkov. Zvýšené náklady rezort vykryje zo svojho rozpočtu.

Súčasne platný zákon z roku 1997 o divadelnej činnosti sa zruší a nahradí ho spomínaná legislatívna norma. V právnom poriadku SR totiž absentuje úprava hudobnej činnosti, postavenie profesionálnej hudobnej inštitúcie, ako aj vymedzenie pojmu hudobný umelec. Vládou schválený návrh zákona upravuje komplexne divadelnú aj hudobnú činnosť. Ministerstvu kultúry zároveň vznikne nová povinnosť viesť evidenciu profesionálnych divadiel a profesionálnych hudobných inštitúcií.

Kultúrne pamiatky by mali byť chránené dôslednejšie

Kultúrne pamiatky majú byť od júla chránené dôslednejšie. Počíta s tým novela zákona o ochrane pamiatkového fondu, ktorú dnes 84 hlasmi schválili poslanci Národnej rady SR.

Právna norma vo väzbe na nehnuteľnú kultúrnu pamiatku zavádza nový pojem - bezprostredné okolie. Pôjde o priestor v okruhu 10 metrov od nej. Táto vzdialenosť sa bude počítať od obvodového plášťa stavby alebo od hranice pozemku. Nebude sa tam môcť vykonávať stavebná či iná činnosť, ktorá by pamiatku mohla ohroziť. Ministerstvo kultúry (MK) SR vychádza z Benátskej charty, v ktorej sa uvádza, že ochrana kultúrnej pamiatky zahŕňa aj jej blízke okolie.

Novela tiež prináša nové kompetencie Pamiatkovému úradu SR. Ten napríklad bude namiesto krajských pamiatkových úradov poskytovať údaje z Ústredného zoznamu pamiatkového fondu. Rovnako bude vydávať pre potreby orgánov verejnej správy, orgánov činných v trestnom konaní a súdov odborné posudky a stanoviská vo veci ochrany pamiatkového fondu, archeologických nálezov a archeologických nálezísk. "Ide o činnosť so stále rastúcim významom, najmä v prípade trestných konaní v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva. Príslušné orgány v súčasnosti niekedy takého posudky či stanoviská neakceptovali, argumentujúc absenciou zákonného splnomocnenia na ich vydávanie," pripomína ministerstvo.

Ak vlastník kultúrnej pamiatky plánuje predať časť z nej, bude musieť po novom písomne ponúknuť tento predaj štátu. Doterajší zákon o niečom takom nehovoril. Bude sa to týkať napríklad bytov v bytových domoch evidovaných ako kultúrne pamiatky. "Byty samé o sebe nemajú postavenie kultúrnej pamiatky, ale predstavujú jej časť, na ktorých je predkupné právo štátu štandardnou a rešpektovanou súčasťou právnych predpisov veľkej časti európskych krajín ako štátnej politiky ochrany kultúrneho dedičstva," upozorňuje MK.

Podrobnejšie sa upravuje aj dočasný vývoz kultúrnej pamiatky do zahraničia. Zjednodušiť sa má administratívna náročnosť vydávania povolení pre putovné výstavy. Vzor formulára o povolenie dočasného vývozu bude zverejnený na stránke ministerstva.

Ďalej sa majú zmeniť skutkové podstaty priestupkov a iných právnych deliktov. Týmto spôsobom sa získajú nové nástroje na sankcionovanie nezákonného konania, ktoré má negatívny vplyv na pamiatkový fond, archeologické nálezy a náleziská. Výška pokút sa v porovnaní so súčasnosťou nezmení. Budú sa dať zaplatiť aj v splátkach. Avšak kým doteraz ich bolo možné uložiť do roka odo dňa, ako sa o protiprávnom konaní dozvedel krajský pamiatkový úrad, od júla ich bude možné uložiť do troch rokov.

Už ste čítali?