Dobré noviny
Jubilejné Jánošíkove dni možno zlomia divácky rekord
SITA
SITA

Jubilejné Jánošíkove dni možno zlomia divácky rekord

Päťdesiaty ročník medzinárodného folklórneho festivalu pritiahol do Terchovej desaťtisíce ľudí.

TERCHOVÁ 29. júla – Jubilejné Jánošíkove dni možno zlomia aj doterajší divácky rekord podujatia, päťdesiaty ročník medzinárodného folklórneho festivalu pritiahol do Terchovej desaťtisíce ľudí.

Najvyššiu návštevnosť zatiaľ napočítali v rokoch 2004 a 2009, keď do rodiska Juraja Jánošíka zavítalo viac ako 75 tisíc ľudí a festival sa v týchto rokoch stal aj najnavštevovanejším podujatím v cestovnom ruchu na Slovensku.

„Čo je veľmi dôležité, vyšlo počasie, ktoré je v Terchovej, obzvlášť v rámci Jánošíkových dní, základným barometrom úspešnosti podujatia. Piatok a sobota vytvorili predpoklady na to, aby ten divácky rekord Jánošíkových dní mohol byť atakovaný, ale múdrejší budeme v pondelok ráno,“ povedal dramaturg festivalu Peter Cabadaj.

Od štvrtka do nedele sa v 33 programových celkoch na štyroch pódiách predstavilo 1 250 účinkujúcich zo Slovenska, Macedónska, Ruska, Poľska a Česka. Ťahákom tohto ročníka bola Lúčnica i tradičný konský vozový sprievod.

Popri dominujúcom folklóre nechýbali ani iné hudobné žánre, výstavy, škola ľudových remesiel, premietanie etnografických filmov, špeciálna prehliadka Jánošíkovej expozície či razenie Jánošíkovho dukáta.

„Tri večerné galaprogramy v amfiteátri, výborná divácka kulisa a skvelý program - aj terchovský, aj medzinárodný a takisto aj regionálny večer. Sme veľmi radi, že sa naplnili naše predstavy a očakávania a tieto programy sa uskutočnili presne tak, ako boli pripravené,“ dodal Cabadaj.

Veľkým diváckym magnetom a najväčším symbolom Jánošíkových dní je nedeľný konský vozový sprievod. „Je to doslova oslava ľudovej tradície, vzťahu k pôde, k viere, otcovizni a zároveň dôkaz, že do festivalu takéhoto charakteru sa dajú zakomponovať úplne harmonicky a pôsobivo furmani a koníky a dáva to celé dohromady jednu úžasnú atmosféru, ktorá sa vždy zhrčí pred obecným úradom a potom sa pohne smerom cez Terchovú a tiesňavy do Vrátnej a pre mnohých ľudí, ktorí to nepoznajú, je to zážitok na veľmi dlhý čas,“ povedal Cabadaj. Vozový sprievod sa z Vrátnej vracia pod sochu Juraja Jánošíka, kde sa krojovaní furmani i hrajúci muzikanti predstavujú.

Za päťdesiat rokov videlo Jánošíkove dni už vyše jeden a pol milióna ľudí a v Terchovej sa predstavilo takmer 40 tisíc účinkujúcich z 39 krajín štyroch kontinentov. „V Terchovej za tie roky vyrástlo veľmi silné zázemie nielen muzikantské umelecké, ale aj organizátorské. Preto pevne verím, že náš festival má pred sebou ďalších minimálne 50 úspešných a plodných rokov,“ dodal Cabadaj.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…