Barack Obama odovzdal medailu slobody Bobovi Dylanovi
SITA
SITA

Barack Obama odovzdal medailu slobody Bobovi Dylanovi

Medzi ocenenými sú i Madeleine Albright, Toni Morrison, či John Glenn.

BRATISLAVA 30. mája - Americký prezident Barack Obama v utorok rozdal Prezidentské medaily slobody, najvyššie ocenenie udeľované civilným osobám v Spojených štátoch, pričom ňou poctil i legendárneho hudobníka Boba Dylana.

Pred prítomnými na ceremoniáli vyzdvihol najmä jeho výnimočný hlas, ktorým dokázal osloviť množstvo ľudí. "Môjmu svetu sa rozšírili obzory, pretože niečo z tejto krajiny zvečnil spôsobom, ktorý je veľmi zásadný. V histórii americkej hudby väčší človek neexistuje. Po všetkých tých rokoch stále naháňa ten zvuk, hľadá trochu pravdy, a musím povedať, že som skutočne obrovský fanúšik," vyjadril sa.

Prezidentskú medailu Obama udelil napríklad i laureátke Nobelovej ceny za literatúru Toni Morrison, izraelskému prezidentovi Šimonovi Peresovi, bývalej ministerke zahraničia Madeleine Albright alebo niekdajšiemu astronautovi a bývalému senátorovi Johnovi Glennovi.

"Obohatili naše životy a zmenili ich k lepšiemu. Každý človek stojaci na tomto pódiu významným spôsobom poznačil môj vlastný život," odôvodnil Obama svoj výber 13 osobností. Vyznamenanie v minulosti dostali napríklad Matka Tereza, Margaret Thatcher, Stephen Hawking, Walt Disney, Doris Day, Duke Ellington či Aretha Franklin.

Barack Obama udeľuje Prezidentské medaily slobody

Bob Dylan, narodený v roku 1941 ako Robert Allen Zimmerman, založil prvú kapelu už na strednej škole. V roku 1962 vydal debutový eponymný album a dodnes má na konte 34 štúdiových nahrávok, zatiaľ posledná Christmas in the Heart vyšla v roku 2009.

V roku 1988 ho uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy, v ktorej nechýbajú ani jeho piesne Blowin' in the Wind, The Times They Are a-Changin’, Like a Rolling Stone, Subterranean Homesick Blues a Tangled Up in Blue. Tie sieň slávy zaradila medzi 500 skladieb, ktoré formovali rock'n'roll.

V roku 1991 si prevzal Grammy za celoživotný prínos, na konte má okrem toho ďalších 11 vzácnych gramofónikov. Svojho jediného Oscara dostal za pieseň Things Have Changed pre film Skvelí chlapci (2000). Dylan je tiež uznávaným maliarom a spisovateľom, na konte má napríklad román Tarantula (1971).

Zaradili ho do rebríčka 100 najdôležitejších ľudí 20. storočia časopisu Times, podľa ktorého je "majstrovský básnik, uštipačný kritik sociálnych pomerov a nebojácna, vedúca duša alternatívnej generácie". Dylan tento rok plánuje vydanie 35. štúdiového albumu.

Informácie pochádzajú z webstránok www.bbc.co.uk a www.aceshowbiz.com, agentúr AFP a Reuters a archívu agentúry SITA

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…