Barack Obama odovzdal medailu slobody Bobovi Dylanovi
SITA
SITA

Barack Obama odovzdal medailu slobody Bobovi Dylanovi

Medzi ocenenými sú i Madeleine Albright, Toni Morrison, či John Glenn.

BRATISLAVA 30. mája - Americký prezident Barack Obama v utorok rozdal Prezidentské medaily slobody, najvyššie ocenenie udeľované civilným osobám v Spojených štátoch, pričom ňou poctil i legendárneho hudobníka Boba Dylana.

Pred prítomnými na ceremoniáli vyzdvihol najmä jeho výnimočný hlas, ktorým dokázal osloviť množstvo ľudí. "Môjmu svetu sa rozšírili obzory, pretože niečo z tejto krajiny zvečnil spôsobom, ktorý je veľmi zásadný. V histórii americkej hudby väčší človek neexistuje. Po všetkých tých rokoch stále naháňa ten zvuk, hľadá trochu pravdy, a musím povedať, že som skutočne obrovský fanúšik," vyjadril sa.

Prezidentskú medailu Obama udelil napríklad i laureátke Nobelovej ceny za literatúru Toni Morrison, izraelskému prezidentovi Šimonovi Peresovi, bývalej ministerke zahraničia Madeleine Albright alebo niekdajšiemu astronautovi a bývalému senátorovi Johnovi Glennovi.

"Obohatili naše životy a zmenili ich k lepšiemu. Každý človek stojaci na tomto pódiu významným spôsobom poznačil môj vlastný život," odôvodnil Obama svoj výber 13 osobností. Vyznamenanie v minulosti dostali napríklad Matka Tereza, Margaret Thatcher, Stephen Hawking, Walt Disney, Doris Day, Duke Ellington či Aretha Franklin.

Barack Obama udeľuje Prezidentské medaily slobody

Bob Dylan, narodený v roku 1941 ako Robert Allen Zimmerman, založil prvú kapelu už na strednej škole. V roku 1962 vydal debutový eponymný album a dodnes má na konte 34 štúdiových nahrávok, zatiaľ posledná Christmas in the Heart vyšla v roku 2009.

V roku 1988 ho uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy, v ktorej nechýbajú ani jeho piesne Blowin' in the Wind, The Times They Are a-Changin’, Like a Rolling Stone, Subterranean Homesick Blues a Tangled Up in Blue. Tie sieň slávy zaradila medzi 500 skladieb, ktoré formovali rock'n'roll.

V roku 1991 si prevzal Grammy za celoživotný prínos, na konte má okrem toho ďalších 11 vzácnych gramofónikov. Svojho jediného Oscara dostal za pieseň Things Have Changed pre film Skvelí chlapci (2000). Dylan je tiež uznávaným maliarom a spisovateľom, na konte má napríklad román Tarantula (1971).

Zaradili ho do rebríčka 100 najdôležitejších ľudí 20. storočia časopisu Times, podľa ktorého je "majstrovský básnik, uštipačný kritik sociálnych pomerov a nebojácna, vedúca duša alternatívnej generácie". Dylan tento rok plánuje vydanie 35. štúdiového albumu.

Informácie pochádzajú z webstránok www.bbc.co.uk a www.aceshowbiz.com, agentúr AFP a Reuters a archívu agentúry SITA

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…