Dobré noviny
Dovolenkovať s marihuanou či bejzbalovou pálkou sa neoplatí
SITA
SITA

Dovolenkovať s marihuanou či bejzbalovou pálkou sa neoplatí

Podľa odhadov strávi leto v zahraničí približne milión Slovákov. Pri balení na dovolenku je však lepšie nechať doma viacero predmetov.

BRATISLAVA 30. mája - S vrecúškom marihuany do zahraničia radšej necestujte, odporúča rezort diplomacie pred blížiacou sa letnou sezónou.

Marihuana je zakázaným artiklom vo väčšine krajín Európskej únie, úplný zákaz dovozu drog a ich konzumácie platí v moslimských krajinách.

V Laose, Thajsku a Malajzii hrozia vysoké tresty odňatia slobody a v Malajzii za prítomnosť kokaínu a heroínu v batožine hrozí aj trest smrti.

Pri balení na dovolenku je však lepšie nechať doma viacero predmetov. "Môžu nimi byť nôž, ktorý je považovaný za zbraň v Grécku a Švajčiarsku, napodobeniny zbraní či distančné elektroimpulzné prístroje Air Taser, ktoré sú problematické v Nemecku," informuje tlačový odbor rezortu diplomacie.

Pálky a golfové palice sú niekedy zbrane

V kufri auta sa neodporúča voľne prevážať bejzbalové pálky či golfové palice, ktoré sa považujú za zbraň vo Veľkej Británii a Nemecku. Francúzsko zasa od 1. júla tohto roka zavádza pre vodičov motorových vozidiel povinnosť mať k dispozícii nepoužitý tester na alkohol a zákaz používania antiradaru.

Rezort diplomacie odporúča nepreberať žiadne balíčky, darčekové balenia akýchkoľvek suvenírov či alkohol od cudzích osôb, ktorí prosia o ich doručenie príbuzným alebo priateľom v Európe.

Táto požiadavka je častá v krajinách Strednej Ameriky, pritom ide o spôsob, ako previezť zakázané látky na územie Slovenska alebo schengenu.

Z bezpečnostných dôvodov sa neodporúča cestovať mimo frekventovaných cestných komunikácií v niektorých štátoch afrického a ázijského kontinentu.

Ministerstvo odporúča vyhýbať sa ponukám neautorizovaných prepravcov a využívať len služby organizované hotelmi, turistickými agentúrami a registrovanými prepravcami.

Islam predpisuje zahalenie sa

Turisti a dovolenkujúci sa vyhnú viacerým problémom, ak sa budú správať primerane zvyklostiam danej krajiny. Pri cestách do islamských krajín sa odporúča nosiť odev zakrývajúci kolená a ramená, zvlášť v miestach náboženských pamiatok.

Posvätný mesiac ramadán bude v tomto roku od 20. júla do 18. augusta. V tomto období sa odporúča zdržať sa jedenia a pitia na verejnosti, nepoužívať kamery a fotoaparáty tam, kde to nie je dovolené. Ministerstvo odporúča mať vhodné oblečenie počas návštevy chrámov.

Pitie alkoholu na verejnosti nie je vhodné a je čiastočne zakázané v Kanade a Švédsku. V Kuvajte a Saudskej Arábii platí úplný zákaz dovozu a spotreby alkoholických nápojov. V Grécku a Chorvátsku je zasa zakázané zakladať otvorené ohne.

Ministerstvo zahraničných vecí očakáva, že leto v zahraničí strávi približne milión Slovákov. Z toho asi 600-tisíc pocestuje cez cestovné kancelárie, ostatní uprednostňujú individuálnu turistiku. Najnavštevovanejšími krajinami sú tradične Česká republika, Rakúsko, Poľsko a Maďarsko, ale aj prímorské Chorvátsko, Grécko, Egypt, Taliansko, Bulharsko, Turecko, Tunisko, Španielsko či Francúzsko.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…