Dovolenkovať s marihuanou či bejzbalovou pálkou sa neoplatí
SITA
SITA

Dovolenkovať s marihuanou či bejzbalovou pálkou sa neoplatí

Podľa odhadov strávi leto v zahraničí približne milión Slovákov. Pri balení na dovolenku je však lepšie nechať doma viacero predmetov.

BRATISLAVA 30. mája - S vrecúškom marihuany do zahraničia radšej necestujte, odporúča rezort diplomacie pred blížiacou sa letnou sezónou.

Marihuana je zakázaným artiklom vo väčšine krajín Európskej únie, úplný zákaz dovozu drog a ich konzumácie platí v moslimských krajinách.

V Laose, Thajsku a Malajzii hrozia vysoké tresty odňatia slobody a v Malajzii za prítomnosť kokaínu a heroínu v batožine hrozí aj trest smrti.

Pri balení na dovolenku je však lepšie nechať doma viacero predmetov. "Môžu nimi byť nôž, ktorý je považovaný za zbraň v Grécku a Švajčiarsku, napodobeniny zbraní či distančné elektroimpulzné prístroje Air Taser, ktoré sú problematické v Nemecku," informuje tlačový odbor rezortu diplomacie.

Pálky a golfové palice sú niekedy zbrane

V kufri auta sa neodporúča voľne prevážať bejzbalové pálky či golfové palice, ktoré sa považujú za zbraň vo Veľkej Británii a Nemecku. Francúzsko zasa od 1. júla tohto roka zavádza pre vodičov motorových vozidiel povinnosť mať k dispozícii nepoužitý tester na alkohol a zákaz používania antiradaru.

Rezort diplomacie odporúča nepreberať žiadne balíčky, darčekové balenia akýchkoľvek suvenírov či alkohol od cudzích osôb, ktorí prosia o ich doručenie príbuzným alebo priateľom v Európe.

Táto požiadavka je častá v krajinách Strednej Ameriky, pritom ide o spôsob, ako previezť zakázané látky na územie Slovenska alebo schengenu.

Z bezpečnostných dôvodov sa neodporúča cestovať mimo frekventovaných cestných komunikácií v niektorých štátoch afrického a ázijského kontinentu.

Ministerstvo odporúča vyhýbať sa ponukám neautorizovaných prepravcov a využívať len služby organizované hotelmi, turistickými agentúrami a registrovanými prepravcami.

Islam predpisuje zahalenie sa

Turisti a dovolenkujúci sa vyhnú viacerým problémom, ak sa budú správať primerane zvyklostiam danej krajiny. Pri cestách do islamských krajín sa odporúča nosiť odev zakrývajúci kolená a ramená, zvlášť v miestach náboženských pamiatok.

Posvätný mesiac ramadán bude v tomto roku od 20. júla do 18. augusta. V tomto období sa odporúča zdržať sa jedenia a pitia na verejnosti, nepoužívať kamery a fotoaparáty tam, kde to nie je dovolené. Ministerstvo odporúča mať vhodné oblečenie počas návštevy chrámov.

Pitie alkoholu na verejnosti nie je vhodné a je čiastočne zakázané v Kanade a Švédsku. V Kuvajte a Saudskej Arábii platí úplný zákaz dovozu a spotreby alkoholických nápojov. V Grécku a Chorvátsku je zasa zakázané zakladať otvorené ohne.

Ministerstvo zahraničných vecí očakáva, že leto v zahraničí strávi približne milión Slovákov. Z toho asi 600-tisíc pocestuje cez cestovné kancelárie, ostatní uprednostňujú individuálnu turistiku. Najnavštevovanejšími krajinami sú tradične Česká republika, Rakúsko, Poľsko a Maďarsko, ale aj prímorské Chorvátsko, Grécko, Egypt, Taliansko, Bulharsko, Turecko, Tunisko, Španielsko či Francúzsko.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…