Dovolenkovať s marihuanou či bejzbalovou pálkou sa neoplatí
Podľa odhadov strávi leto v zahraničí približne milión Slovákov. Pri balení na dovolenku je však lepšie nechať doma viacero predmetov.
BRATISLAVA 30. mája - S vrecúškom marihuany do zahraničia radšej necestujte, odporúča rezort diplomacie pred blížiacou sa letnou sezónou.
Marihuana je zakázaným artiklom vo väčšine krajín Európskej únie, úplný zákaz dovozu drog a ich konzumácie platí v moslimských krajinách.
V Laose, Thajsku a Malajzii hrozia vysoké tresty odňatia slobody a v Malajzii za prítomnosť kokaínu a heroínu v batožine hrozí aj trest smrti.
Pri balení na dovolenku je však lepšie nechať doma viacero predmetov. "Môžu nimi byť nôž, ktorý je považovaný za zbraň v Grécku a Švajčiarsku, napodobeniny zbraní či distančné elektroimpulzné prístroje Air Taser, ktoré sú problematické v Nemecku," informuje tlačový odbor rezortu diplomacie.
Pálky a golfové palice sú niekedy zbrane
V kufri auta sa neodporúča voľne prevážať bejzbalové pálky či golfové palice, ktoré sa považujú za zbraň vo Veľkej Británii a Nemecku. Francúzsko zasa od 1. júla tohto roka zavádza pre vodičov motorových vozidiel povinnosť mať k dispozícii nepoužitý tester na alkohol a zákaz používania antiradaru.
Rezort diplomacie odporúča nepreberať žiadne balíčky, darčekové balenia akýchkoľvek suvenírov či alkohol od cudzích osôb, ktorí prosia o ich doručenie príbuzným alebo priateľom v Európe.
Táto požiadavka je častá v krajinách Strednej Ameriky, pritom ide o spôsob, ako previezť zakázané látky na územie Slovenska alebo schengenu.
Z bezpečnostných dôvodov sa neodporúča cestovať mimo frekventovaných cestných komunikácií v niektorých štátoch afrického a ázijského kontinentu.
Ministerstvo odporúča vyhýbať sa ponukám neautorizovaných prepravcov a využívať len služby organizované hotelmi, turistickými agentúrami a registrovanými prepravcami.
Islam predpisuje zahalenie sa
Turisti a dovolenkujúci sa vyhnú viacerým problémom, ak sa budú správať primerane zvyklostiam danej krajiny. Pri cestách do islamských krajín sa odporúča nosiť odev zakrývajúci kolená a ramená, zvlášť v miestach náboženských pamiatok.
Posvätný mesiac ramadán bude v tomto roku od 20. júla do 18. augusta. V tomto období sa odporúča zdržať sa jedenia a pitia na verejnosti, nepoužívať kamery a fotoaparáty tam, kde to nie je dovolené. Ministerstvo odporúča mať vhodné oblečenie počas návštevy chrámov.
Pitie alkoholu na verejnosti nie je vhodné a je čiastočne zakázané v Kanade a Švédsku. V Kuvajte a Saudskej Arábii platí úplný zákaz dovozu a spotreby alkoholických nápojov. V Grécku a Chorvátsku je zasa zakázané zakladať otvorené ohne.
Ministerstvo zahraničných vecí očakáva, že leto v zahraničí strávi približne milión Slovákov. Z toho asi 600-tisíc pocestuje cez cestovné kancelárie, ostatní uprednostňujú individuálnu turistiku. Najnavštevovanejšími krajinami sú tradične Česká republika, Rakúsko, Poľsko a Maďarsko, ale aj prímorské Chorvátsko, Grécko, Egypt, Taliansko, Bulharsko, Turecko, Tunisko, Španielsko či Francúzsko.