Dobré noviny
Hatérie novozélandské si vedia potravu naporciovať
SITA
SITA

Hatérie novozélandské si vedia potravu naporciovať

Britskí vedci odhalili jedinečné prežúvanie hatérií, ktoré zatiaľ biológovia nepozorovali u žiadneho iného suchozemského živočícha.

BRATISLAVA 30. mája - Britskí vedci zistili, že hatéria novozélandská (Sphenodon punctatus) má čeľuste uspôsobené tak, že si dokáže svoju potravu počas prežúvania naporciovať. Podobný spôsob pritom biológovia zatiaľ nepozorovali u žiadneho iného suchozemského živočícha.

Hatérie sú poslednými prežívajúcimi zástupcami skupiny plazov z radu Rhynchocephalia, ktoré boli pred 200 miliónmi rokov rozšírené po celom svete. V súčasnosti hatérie prežívajú už iba na Novom Zélande, pričom podľa vedcov tajomstvom ich prežitia môže byť práve ich jedinečný spôsob prežúvania, vďaka čomu sa dokážu prispôsobiť rôznym druhom potravy.

Odborníci na čele s Marcom Jonesom z University College London najprv nafilmovali hatérie žijúce v anglickej Chester Zoo a následne tieto zábery použili na vytvorenie počítačového modelu ich lebky a jej pohybov pri kŕmení sa.

Na základe toho zistili, že hatérie si dokážu príliš veľké kusy potravy naporciovať na plátky podobne, ako to dokáže nôž na steaky. "Vďaka tejto modifikácii dokážu hatérie konzumovať rôzne druhy živočíchov vrátane chrobákov, pavúkov a malých jašterov. Počuli sme však aj o prípadoch, keď hatérie odrezali hlavu mláďatám morských vtákov. Myslíme si, že zloženie stravy menia podľa ročného obdobia, pričom v lete jedia oveľa viac vtákov," uviedol Jones, ktorý spolu s kolegami publikoval výsledky svojho výskumu v časopise The Anatomical Record.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…