Pred 80 rokmi sa narodil prvý kozmonaut
TASR
TASR

Pred 80 rokmi sa narodil prvý kozmonaut

Legendárny Gagarinov let trval iba 108 minút, stal sa však potvrdením prvenstva ZSSR v rozvoji pilotovaných kozmických letov a zvládnutí kozmických technológií.

Jurij Gagarin Foto:

Moskva 9. marca (TASR) - V dedine Klušino v Gžatskej oblasti v západnej časti Ruskej federácie sa 9. marca 1934 v rodine Gagarinovcov narodil chlapec. Dostal meno Jurij, po otcovi Alexejovič. Vyrástol z neho prvý kozmonaut sveta, ktorý sa úspešne vrátil na Zem. Klušino leží neďaleko mesta Gagarin (predtým Gžatsk), oblasť sa v súčasnosti nazýva Smolenská (predtým Gžatská).

Život mladého človeka s nezabudnuteľným úsmevom bol opradený legendami. Podľa jednej z nich sa Jurij Alexejevič Gagarin narodil 8. marca, ale, údajne, v pôrodnici usúdili, že chlapec by nemal sláviť narodeniny na Medzinárodný deň žien. Preto mu do rubriky dátum narodenia zapísali 9. marec.

Za let do vesmíru získal nespočetné ocenenia

Po nemeckej okupácii v roku 1945 sa rodina Gagarinovcov presťahovala z Klušina do mesta Gžatsk, kde Jurij Gagarin chodil do školy. Po absolvovaní Ľubereckého remeselného učilišťa začiatkom 50. rokov 20. storočia sa prihlásil do Saratovskej priemyselnej školy a od 25. októbra 1954 navštevoval Letecký klub v Saratove. Priemyslovku skončil s výbornými výsledkami v roku 1955, v októbri toho istého roku aj prípravu v leteckom klube. Od roku 1955 slúžil v radoch Sovietskej armády. O dva roky neskôr, v 1957 sa dostal do oddelenia kozmonautov, slúžil ako skúšobný letec v stíhacom leteckom pluku Severnej flotily. Získal kvalifikáciu vojenský letec najvyššej triedy. V októbri 1957 sa oženil s Valentínou Ivanovnou Gorjačevovou, spolu mali dve dcéry - Lenu, ktorá sa narodila 10. apríla 1959, a Galinu, narodenú 7. marca 1961.

Koncom roku 1959 Jurij Gagarin požiadal, aby mohol slúžiť v stíhacej jednotke vyzbrojenej najnovšími bojovými stíhačkami. Odišiel do Moskvy, kde v Ústrednej nemocnici pre letcov vyšetrili jeho zdravotný stav. V marci 1960 bol navrhnutý do skupiny možných budúcich kozmonautov. Rodina Gagarinovcov sa 11. marca 1960 presťahovala do Moskvy, od 25. marca toho istého roku sa Gagarin začal pravidelne pripravovať podľa programu budúcich kozmonautov.

Potom nadišiel 12. apríl 1961 a správa o tom, že Jurij Gagarin ako prvý človek vzlietol do vesmíru na lodi Vostok-1 a po lete úspešne pristál.

V dejinách kozmonautiky zostane zapísaný aj Gagarinov výrok: "Pojechali". Vyslovil ho vo chvíli, keď vesmírna loď Vostok zdolávala zemskú príťažlivosť.

Legendárny Gagarinov let trval iba 108 minút, stal sa však potvrdením prvenstva ZSSR v rozvoji pilotovaných kozmických letov a zvládnutí kozmických technológií.

Za let do vesmíru dostal Jurij Gagarin množstvo vysokých vyznamenaní, nielen domácich sovietskych, ale aj zahraničných. Napríklad, z rozhodnutia prezidenta Československej socialistickej republiky (ČSSR) z 28. apríla 1961 vyznamenanie Hrdina socialistickej práce.

Okolnosti Gagarinovej smrti zostávajú nejasné

V bývalom Československu sa prvý let človeka do kozmu odrazil v piesňovej tvorbe - Jaromír Hnilička a Pavel Pácl zložili pieseň Pocta astronautovi alebo Dobrý den, majore Gagarine, ktorú naspieval brniansky dirigent Gustav Brom.

Ráno 27. marca 1968 z podmoskovského letiska Čkalovskij odštartovalo dvojmiestne cvičné lietadlo UTI MiG-15 s palubným označením "18", ktoré pilotoval kozmonaut Jurij Gagarin.V inštruktorskej kabíne sedel skúšobný letec Vladimir Serjogin. Mal preveriť pripravenosť plukovníka Gagarina znova samostatne lietať v bojových stíhačkách po osemročnej prestávke. Už dvanásť minút po štarte Gagarin hlásil veliteľovi letov, že danú úlohu splnil a požiadal o zmenu kurzu. Keď dostal povolenie k návratu na letisko, podľa vojenských predpisov odpovedal: "Rozumel som, vykonám". Potom sa spojenie s posádkou lietadla prerušilo. Večer toho dňa sa záchranárom podarilo nájsť trosky lietadla a telesné pozostatky letcov - Gagarina i Serjogina pri Novosiolove.

Okolnosti smrti prvého kozmonauta sveta zostávali roky nevyjasnené. Až v júni 2013 bývalý kozmonaut Alexej Leonov v rozhovore pre televíznu stanicu Russia Today zverejnil dovtedy zatajované okolnosti havárie Jurija Gagarina. Leonov povedal, že v tesnej blízkosti UTI Mig-15 s Gagarinom a Serjoginom neoprávnene preletelo iné lietadlo, ktoré MiG-15 poslalo rýchlosťou 750 km/h do vývrtky. Leonov, ktorý v roku 1965 ako prvý človek vystúpil do otvoreného kozmu, ďalej pre TV stanicu uviedol, že "v ten istý deň prebiehali skúšky stroja Su-15, ale ten mal letieť vo výške 10.000 metrov prípadne vyššie. Nie však vo výške 450-500 metrov. Bolo to porušenie letového postupu", dodal Leonov.

Jurij Gagarin je pochovaný pri Kremľovskej stene na Červenom námestí v Moskve.

Z rozhodnutia Medzinárodnej leteckej federácie (FAI) sa 12. apríla na celom svete oslavuje Svetový deň letectva a kozmonautiky. Spája sa s letom prvého kozmonauta do vesmíru - majora Jurija Alexejeviča Gagarina. Ten deň sa pokladá za triumf vedy a všetkých, čo v súčasnosti pracujú v oblasti kozmického priemyslu.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…