Mnohoraké liečivé účinky levandule
SITA
SITA

Mnohoraké liečivé účinky levandule

Táto rastlinka vám pomôže bojovať s lupinami, upokojí pokožku a zabezpečí kvalitný spánok.

BRATISLAVA 27. júla - Rastlinka s krásnymi fialovými kvetmi menom levanduľa je nielen ozdobou záhrad, ale môže byť i vašim pomocníkom v boji proti mnohým problémom. Vďaka svojim protizápalovým účinkom a obsahu množstva liečivých látok má široké využitie - od starostlivosti o telo po zdravý spôsob ochutenia jedál.

Zničí lupiny

Lupinám môžete dať zbohom vďaka levanduľovému oleju. Dermatologička Francesca Fusco odporúča najskôr navlhčiť vlasy teplou vodou a vysušiť ich uterákom. Následne zmiešajte 15 kvapiek levanduľového oleja s dvoma čajovými lyžičkami olivového alebo mandľového oleja. Zmes vložte do mikrovlnnej rúry na približne 10 sekúnd alebo kým nie je teplá. Olej vmasírujte do pokožky hlavy a asi hodinu ho nechajte pôsobiť pod kúpacou čiapkou. Potom si šampónom umyte vlasy. Ako však upozorňuje Fusco, kúru pravdepodobne bude nutné zopakovať niekoľkokrát.

Pomôže vám relaxovať

Vôňa levandule znižuje frekvenciu srdca i krvný tlak, čo vedie k ospalosti. Ak sa vám nedarí zaspať, skúste si k posteli položiť nádobku so sušenou levanduľou alebo difuzér s levanduľovým olejom. Zakladateľ Claytonovho inštitútu pre spánok Joseph Ojile však varuje, že pri nespavosti sa netreba spoliehať na takúto záchranu na poslednú chvíľu. Takže stále platí, že pred spaním sa treba vyhnúť kofeínu, vypnúť elektroniku a každý deň chodiť spať v rovnaký čas.

Spestrí vaše jedlo

Provensálske korenie s obsahom levandule skúste pridať k opraženému či grilovanému mäsu alebo zelenine či pilafom. Korenie vášmu jedlu nielen dodá chuť, ale levanduľa tiež prispeje k vašej zdravej výžive cennými fytonutrientmi.

Upokojí pokožku

Nepríjemné štípance od komárov vás prestanú trápiť vďaka esenciálnemu oleju z levandule. Keďže má protizápalové účinky, pomôže pri svrbení, opúchaní i červenej pokožke. Stačí kvapka či dve na dané miesto a počkať 15 minút. Podľa potreby to opakujte každých 6 až 8 hodín počas nasledujúceho dňa. Ak vám však náhodou podráždi kožu, skúste nájsť iný spôsob, ako s dotieravými komármi bojovať.

Porazí nadúvanie

Nadúvanie a zlé trávenie môže mať korene v tom, že sa vo vašom tele nahromadili zjednodušene povedané 'zlé' baktérie. Lekárka Christine Gerbstadt tvrdí, že polyfenoly obsiahnuté v levanduli práve s nimi dokážu bojovať. Skúste si trochu jedlej sušenej levandule pridať do jogurtu, najlepšie obsahujúcemu živú kultúru.

Myslite na svoje zdravie na Facebooku!

Zdroj: health.com

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…