O týchto potravinách ste si mysleli, že sú zdravé. Opak je pravdou
Dobré noviny
Dobré noviny

O týchto potravinách ste si mysleli, že sú zdravé. Opak je pravdou

O viacerých potravinách kolujú zaužívané stereotypy, že sú zdravé. Pravdou však je, že to nie je vždy pravda.

O zdravých a nezdravých jedlách sa už popísalo mnoho. Ľudia často pri diétach jedia niektoré potraviny, o ktorých si myslia, že im prospievajú alebo sú menej kalorické ako iné. Opak je však pravdou. 

Džúsy

V porovnaní s ostatnými nápojmi, sú ovocné šťavy zdravou voľbou, treba si však dávať pozor, koľko ich vypijeme. Akonáhle bude vaše obľúbené ovocie premenené na tekutiny, obsah jeho prírodného cukru sa zvyšuje a zároveň sa znižuje obsah vlákniny. Tým sa stáva nápoj kalorickejším a príliš nezasýti.

Sušené ovocie

Väčšina sušeného ovocia nemá viac cukru či kalórií ako v ich čerstvej podobe a taktiež udržiavajú dostatok vlákniny, železa a antioxidantov. Keďže sušené ovocie stráca prirodzenú vodu, bežná porcia sa zmenší o 70%, čo nám umožňuje zjesť z neho oveľa viac ako z čerstvého ovocia. Takýmto spôsobom človek často zje až trojnásobnú porciu ovocia.

Kuskus

Kuskus sa v súčasnosti stáva čoraz populárnejší. Je vyrobený zo pšenice a tak má podobné výživové hodnoty ako klasické biele cestoviny. Ak ste fanúšikom tohto pokrmu, lepšou voľbou je prejsť na celozrnné variácie.

Diétne a "Light" nápoje

Všeobecne sa tvrdí, že ak znížime počet kalórií, ktoré príjmame z nápojov alebo ak ich nahradíme ich diétnymi variantmi, staneme sa zdravšími a hlavne chudšími. Tieto nápoje sú však plné umelých prísad a aróm s vysokým obsahom sodíka. Výskumy tiež potvrdili, že ak človek pije diétnu kolu, zje oveľa viac, pretože dostáva chuť na sladké.

Müsli tyčinky

Nenechajte sa zmiasť dobre a zdravo vyzerajúcim obalom. Tieto tyčinky obsahujú rovnako veľa kalórií ako vaša obľúbená značka čokolády. Tyčinky síce sľubujú vysokú úroveň vlákniny a bielkovín, ale zvyčajne sú doplnené o cukor a umelé arómy, ktoré zvyšujú kalórie.

Muffiny

Ľudia často tvrdia, že je to zdravšia alternatíva k šiškám, croissantom a opekaným chlebíkom na raňajky. Aj keď sú len málokedy plnené čokoládou či posypané cukrom, muffiny, ktoré sa predávajú v obchodoch, majú zväčša okolo 500 kalórií. Výnimkou sú tie domáce.

Nízkotučné jogurty

V súčasnosti veľmi populárne nízkotučné jogurty síce obsahujú menej či žiaden tuk, ten je však nahradený množstvom cukru a umelých sladidiel. Nízkotučný neznamená zdravý!

Popcorn

Táto veľmi obľúbená pochutina sa síce zdá vzdušná, ale takmer všetky balíčky obsahujú sodík a chemické arómy. Taktiež ľudia často zjedia oveľa viac, ako je jeho odporúčané množstvo. Ak si však neviete predstaviť celovečerný film bez popcornu, odporúčame obyčajnú kukuricu a vytvorenie pocitvého domáceho popcornu.

Ryžové chlebíčky

Chutia ako kartón, vôňa tiež nie je najlákavejšia, ale predsa sa často spájajú so zdravou výživou. Je pravda, že majú veľmi málo kalórií, ale majú tiež nízku výživovú hodnotu a veľmi vysoký glykemický index, čo znamená, že nám dajú len málo energie.

Pri potravinách a jedle platí: koľko vedcov, toľko názorov. Čo je pre jedného zdravé, pre druhého je kalorické. Aj tak je len na nás samotných, čo budeme jesť a s ktorým druhom potravín budeme spokojní.

Nezabúdajte na zdravie na Facebooku!

Zdroj: refresher.sk

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…