Luxusné vajcia Petra Carla Fabergého obleteli svet
SITA
SITA

Luxusné vajcia Petra Carla Fabergého obleteli svet

Ruský klenotník Peter Carl Fabergé sa stal miláčikom boháčov vďaka veľkonočným vajciam zo zlata, platiny a briliantov. Precízna šperkárska práca mu otvorila brány cisárskych a kráľovských dvorov.

BRATISLAVA 30. mája - Pred 166 rokmi sa narodil zlatník boháčov. Reč je o ruskom klenotníkovi menom Peter Carl Fabergé.

Talentovaného Rusa preslávilo v roku 1885 honosné veľkonočné vajce, ktoré odštartovalo jeho kariéru. O šperkárske skvosty Fabergého mali záujem kráľovské rody, šľachtici a rôzni panovníci z celého sveta.

Fabergé mal vzťah ku šperkom od detstva. Narodil sa 30. mája 1846 v Petrohrade a k umeniu drahých ozdôb si pričuchol vďaka otcovi - zlatníkovi, ktorý v tej dobe vlastnil zlatnícku dielňu. V roku 1872 pokračoval v otcových šľapajách a dielňu prebral. Úspešne ju viedol až do otcovej smrti v roku 1920.

Jeho kariéra sa začala už v spomínanom roku 1885 nástupom do služieb ruského cára Alexandra III., ktorý z neho urobil dvorného klenotníka. Keďže sa blížila Veľká noc, panovník mu prikázal, aby vytvoril honosné vajce pre jeho milovanú cárovnú Máriu Fiodorovnu. Výsledok očaril nielen dámu, ale všetkých pánov z dvora. Z darovania vajíčok ozdobených šperkami, soškami, zlatom, portrétmi či platinou sa stala u cisára tradícia.

Klenotník vytvoril počas svojho života 56 vajec, z ktorých sa zachovalo 47. Desať z nich je uložených v ruskom Kremli. Fabergého vajce vlastní kráľovná Alžbeta II. aj švédsky kráľ Carla Gustav. Vajce si odkúpil aj zosnulý Kráľ popu Michael Jackson. Medzi najvýznamnejšie patrí Korunovačné vajce, ktoré má vo vnútri funkčný koč z platiny. Vysoko cenené je aj vajce s Transsibírskou magistrálou. Vo vajíčku je platinovo-zlatá lokomotíva s piatimi vagónmi. Svet obletela aj Jedľová šiška. Jej šupinky sú pokryté briliantmi, vo vnútri stojí strieborný slon s jazdcom v zlatom sedle.

Fabergé vyrábal pre cisársky dvor aj módne doplnky, hodiny a svietniky.

Výstava drahých veľkonočných vajec v Štokholme Fabergého zviditeľnila. Jeho šperky upútali nielen panovníkov vo Švédsku, kde ho vymenovali za dvorného klenotníka škandinávskej koruny, ale aj kráľovské rody v Británii, Bulharsku, Grécku i Thajsku, pre ktoré dodával svoje šperky.

V roku 1917 po Októbrovej revolúcii bola cárska rodina zvrhnutá a Fabergé emigroval do Nemecka do Wiesbadenu. O tri roky na to zomrel vo švajčiarskom Lausanne.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…