Festival citrónov patrí medzi najväčšie akcie na Azúrovom pobreží
TASR
TASR

Festival citrónov patrí medzi najväčšie akcie na Azúrovom pobreží

Na prípravu Festivalu citrónov sa mobilizuje vyše 300 špecialistov na pestovanie aj spracovanie citrusov. Použije sa ich približne 145 ton.

Archívne foto z roku 2013. Foto: TASR/AP Photo

Menton 14. februára (TASR) - Karnevalom detí sa dnes vo francúzskom meste Menton, ležiacom na Azúrovom pobreží, začína 81. ročník Festivalu citrónov. Láka pravidelne státisíce návštevníkov a v roku 2014 sa koná od 15. februára do 5. marca na tému "20.000 míľ pod morami".

Festival citrónov v súčasnosti z pohľadu návštevnosti patrí medzi tri najväčšie podujatia na Azúrovom pobreží - spolu s karnevalom v Nice a Veľkou cenou formuly 1. Karneval v Nice je v roku 2014 stanovený na dni 14. februára až 4. marca.

Na prípravu Festivalu citrónov sa mobilizuje vyše 300 špecialistov na pestovanie aj spracovanie citrusov. Použije sa ich približne 145 ton. Pomaranče, grapefruity, mandarínky a najmä citróny sa využívajú na výzdobu alegorických vozov, na postavenie postáv rôznych tvarov a rozmerov, ale pripravené sú aj výstavy. Dekorácia z citrusov dosahuje výšku aj desať metrov. Ulicami mesta sa spravidla tiahnu sprievody plné zlatistých plodov aj kvetov. V jednej z miestnych záhrad sa pestuje približne 450 stromov odrody "citrón z Mentonu". Odrody nesú názvy ako napríklad Santa Theresa, Villafranca, Eureca. "Citrón z Mentonu" má oválny tvar a výraznú žltú farbu. Po rokoch útlmu sa produkcia mentonských citrónov oživila. Asi 15 pestovateľov citrusov v regióne, okrem Mentonu aj v mestách Roquebrune, Sante-Agnes a Castellar, vyprodukuje ročne vyše 200 ton ovocia. Mesto Menton a Poľnohospodárska komora spolu s bankou Crédit Agricole podporuje rozvoj produkcie citrusov - v 90. rokoch 20. storočia v regióne zasadili vyše 5000 citrusovníkov.

V meste sa traduje legenda o tom, ako sa prvý citrón v lokalite objavil. Údajne po vyhnaní Adama a Evy z raja si prvá žena so sebou vzala citrón. Adam však nechcel, aby si ho nechala a žiadal ju, aby sa citróna vzdala. Eva však počas cesty nenašla dostatočne peknú krajinu, ktorá by bola dôstojná na prijatie zlatého plodu - citróna. Až prišli k zátoke Garavan, ktorá Eve pripomínala raj. Rozhodla sa práve tam vložiť citrón do zeme.

Poľnohospodárska činnosť

Pestovanie citrónovníkov predstavovalo po dlhé roky pre obyvateľov Mentonu hlavnú poľnohospodársku činnosť. V 15. storočí sa v okolí Mentonu vypestovalo toľko citrónov, že s nimi mohli obchodovať. Ešte v roku 1929 bolo Menton najväčším producentom citrónov na európskom kontinente. Jeden z miestnych hotelierov dostal v tom čase nápad zorganizovať výstavu kvetov a citrusov v záhradách hotela Riviera. Výstava mala taký veľký úspech, že nasledujúci rok sa výstava dostala do ulíc mesta. Mestské zastupiteľstvo Mentonu vytušilo príležitosť a v úsilí o rozvoj turistického ruchu sa rozhodlo dať prehliadke typicky miestny kolorit. V roku 1934 sa konala prvá výstava citrusov a kvetov v záhradách Bioves. Mala úspech, ktorý sa odvtedy každý rok opakuje.

Citróny a citrusové plody vôbec sa dostali prirodzene aj do miestnej gastronómie. Pokrmy z mentonského citróna si našli miesto i v jedálničku vychýrených reštaurácií. Gazdinky z nich vedia urobiť aj zaváraniny.

Návštevník, ktorému by pestrosť alegorických vozov a postáv z citrusov počas Festivalu citrónov nestačila, môže zájsť na Festival orchideí. Ide o jednu zo sprievodných akcií v Mentone. Ďalšou je prehliadka remeselnej výroby.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…