Dobré noviny
Leňochy Hoffmanove vedú promiskuitný život, zistili vedci
SITA
SITA

Leňochy Hoffmanove vedú promiskuitný život, zistili vedci

Vedci Jonathan Pauli a Zach Peery preskúmali sexuálny život leňochov Hoffmanových na Kostarike.

BRATISLAVA 24. júla - Americkí vedci z University of Wisconsin-Madison ako prví na svete preskúmali sexuálny život leňochov Hoffmanových (Choloepus hoffmannii).

Jonathan Pauli a Zach Peery zistili, že tieto pomaly pohybujúce sa živočíchy vedú promiskuitný život, pričom samce sa nesnažia vytvárať háremy, avšak javia známky obrany teritória.

Pauli a Peery skúmali leňochov Hoffmanových v Kostarike, pričom označkovali a sledovali celkovo 157 jedincov, z toho 30 mláďat. Vedci svoje výsledky získali pomocou testov DNA a zmapovania areálov rozšírenia príbuzných jedincov.

Zistili, že v teritóriu jedného samca žijú v priemere tri samice, ktoré sa však často pohybujú aj v teritóriách iných samcov. Až 36 percent samcov pritom splodilo mláďatá s aspoň dvoma samicami, čo je dôkaz, že leňochy nie sú monogamné.

"Pre ich veľmi neaktívny spôsob života sme si mysleli, že samce nebudú schopné nejako dôrazne si brániť hárem viacerých samíc. Bránia si však teritóriá, takže to nie sú také nevinné šteniatka. Bojujú spolu a našli sme aj samcov s jazvami na tvári, čiže ich rozmnožovací systém má určitú štruktúru," vysvetlil Peery, ktorý spolu s Paulim publikoval výsledky ich výskumu v časopise Animal Behaviour. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

Už ste čítali?