Slovenskí výskumníci vyvinuli látku na samočistiace maskáče
SITA
SITA

Slovenskí výskumníci vyvinuli látku na samočistiace maskáče

Vo februári urobia na Ministerstve obrany SR oponentúru výskumného projektu, ktorá rozhodne o využití výsledkov projektu.

BRATISLAVA 22. januára – Slovenskí výskumníci hlásia hotovo – pre vojakov vyvinuli špeciálnu textilnú látku na samočistiace maskáče. Voda do nich nevsiakne, ale kvapky rolujú po povrchu látky a berú so sebou aj nečistoty, čím výskumníci dosiahli imitáciu samočistiaceho efektu lotosového listu.

Samočistiaci efekt

Podarilo sa im to pomocou nanotechnológií, pri ktorých požadované vlastnosti materiálov získavajú úpravou ich povrchovej štruktúry textílie. „Na konci roka 2013 boli vykonané poloprevádzkové skúšky, zamerané na výrobu multifunkčnej textílie, v rámci ktorých boli potvrdené výskumne pripravené parametre a vlastnosti,“ potvrdil pre agentúru SITA výsledok projektu riaditeľ Výskumného ústavu textilnej chémie VÚTCH-CHEMITEX Jozef Šesták.

Financovanie projektu si výskumný ústav a ministerstvo obrany rozdelili na polovicu, výskum si vyžiadal približne 485-tisíc eur. Vyvinutý prototyp textílie má okrem už spomínanej hydrofóbnosti so samočistiacim efektom aj ďalšie vlastnosti, ktoré chcela armáda. Má zvýšenú pevnosť, výrazne zlepšenú priepustnosť vzduchu, významne zníženú horľavosť, digitálnu potlač (dezén „púšť a les“), stálofarebnosť a antimikrobiálnu úpravu.

Posúdia využitie

„V súčasnosti sa pripravuje záverečná správa výskumného projektu, ktorá zhŕňa výsledky výskumu a po predložení na MO SR bude záverečná oponentúra vo februári 2014. Zároveň sa pripravujú prototypy poľných uniforiem vo viacerých kvalitatívnych variantoch, ktoré budú predložené na záverečné posúdenie v rámci Ministerstva obrany SR,“ dodal Šesták. S tým, že výsledky oponentúry rozhodnú o využití výsledkov projektu.

Vo VÚTCH-CHEMITEX už majú vyvinuté aj tzv. antimikrobiálne nanosóly (chemické roztoky pripravené opäť aplikáciou nanotechnológií). Tie zamedzujú rastu a rozširovaniu mikroorganizmov a baktérií, čím sa zvyšuje hygiena nosenia a údržby odevu. Technologická novinka má vojakom zabezpečiť najvyšší možný komfort na bojisku. Armáda chce dosiahnuť, aby vojaci mohli pôsobiť v teréne tak, že počasie a poveternostné vplyvy budú čo najmenej ovplyvňovať ich činnosť.

Už ste čítali?

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…