Sonda na výskum komét vyslala signál po takmer trojročnej hibernácii
Sondu uviedli do stavu hibernácie v roku 2011, aby nazbierala energiu na dlhú cestu ku kométe 67P/Čurjumov-Gerasimenko.
Berlín 21. januára (TASR) - Vesmírna sonda určená na výskum komét sa po takmer troch rokoch hibernácie prebudila v pondelok k životu a vyslala na Zem svoj prvý signál, informovala agentúra AP.
Jasný signál "Ahoj svet" (Hello World) zo svojej sondy Rosetta vzdialenej 800 miliónov kilometrov od Zeme zachytila Európska vesmírna agentúra (ESA) krátko po 19.00 h SEČ.
Sondu uviedli do stavu hibernácie v roku 2011, aby nazbierala energiu na dlhú cestu ku kométe 67P/Čurjumov-Gerasimenko.
Ak pôjde všetko podľa plánu, sonda by sa mala ku kométe priblížiť už o niekoľko mesiacov a v novembri by mala na jej zmrznutý povrch spustiť robotický pristávací modul Philae.
Vesmírny program, ktorý bol spustený v roku 2004, je zameraný na zhromaždenie dát z kométy, čo by malo pomôcť pri objasňovaní vzniku slnečnej sústavy pred 4,6 miliardami rokov.
Vzhľadom na teploty pod bodom mrazu, ktoré vládnu na povrchu komét, sa prvotný kozmický materiál, z ktorého vznikli, za 4,6 miliardy rokov, nezmenil.
"Kométy takto mapujú dejiny našej planéty," povedal Paolo Ferri, vedúci vesmírnych misií ESA.
Ak nevzniknú nejaké nepredvídateľné problémy, ďalším významným krokom v rámci misie bude reaktivácia robotického pristávacieho modulu Philae, ktorá je naplánovaná na 28. marca.