Michelle Obamová sa cíti ako päťdesiatnička a skvelo
TASR
TASR

Michelle Obamová sa cíti ako päťdesiatnička a skvelo

Manželka amerického prezidenta Baracka Obamu v piatok oslávi 50. narodeniny.

Michelle Obamová Foto: TASR/AP Photo

Washington 13. januára (TASR) - Prvá dáma Spojených štátov Michelle Obamová berie nadchádzajúci životný medzník s úsmevom, cíti sa "ako päťdesiatnička a skvelo", uviedla dnes tlačová agentúra AP.

Manželka amerického prezidenta Baracka Obamu v piatok oslávi 50. narodeniny a podľa vlastného zhodnotenia sa teraz cíti oveľa lepšie, pretože Obamova kandidatúra je už minulosťou.

Obamová pre časopis Parade prezradila, že sa môže lepšie nadýchnuť. Takmer päť rokov po tom, ako sa po nepríjemnej kampani stala americkou prvou dámou, vidieť, že sa manželka amerického prezidenta cíti uvoľnenejšie - uprostred mnohých povinností a nadmerných očakávaní.

Večierok v Bielom dome

Podľa Obamovej slov si nikdy väčšmi nedôverovala a nebola taká istá sama sebou ako žena. V sobotu bude v Bielom dome večierok, na ktorom si pozvaní hostia aj zatancujú.

Druhé prezidentské obdobie je pre prvé dámy voľnejšie - rovnako ako pre prezidentov USA - pretože nie sú obavy z budúcich volieb. Podobne ako všetky prvé dámy aj Obamovú pozorne sledujú a nemilosrdne kritizujú. Získala si veľké uznanie za ochranu dcér Malie a Sashe pred verejnosťou a za svoj cit pre štýlovosť.

Boli však aj chybné kroky, keď sa Obamová objavila v teniskách za 500 dolárov pri rozdávaní jedla charitou, alebo strávila drahú dovolenku v Španielsku počas ekonomickej krízy, či sa nechala odfotografovať v šortkách na palube lietadla Air Force One, mieni AP.

V minulomesačnom prieskume verejnej mienky AP-GfK ale Obamová aj tak dostala podporu 59 percent, čiže väčšiu ako jej manžel, ktorý mal 46-percentnú podporu. Pomohla jemu i demokratickým kandidátom získať milióny dolárov v kampani a pritiahla na volebné zhromaždenia tisíce ľudí.

Počas prvej Obamovej prezidentskej kampane jeho manželku tvrdo kritizovali, lebo povedala, že je hrdá na svoju krajinu prvý raz, odkedy je dospelá. Po Obamovom zvolení si znovu získala verejnosť, keď za svoju prioritu označila dcérky, vtedy vo veku desať a sedem rokov, ktorým chcela byť hlavne mamou.

Obamová vytvorila na južnom trávniku Bieleho domu zeleninovú záhradku, prvú po desaťročiach. Vyvolala tým začiatok celonárodnej diskusie o probléme detskej obezity v USA, význame zdravej stravy a dostatočnom cvičení.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…