Sledovali, čo sa s ľuďmi deje dva týždne po vysadení kávu. Výsledky boli prekvapujúce a nútia k zamysleniu
Výsledky zrejme šokujú nejedného kávičkára.
Výskum zistil, že pravidelní konzumenti kávy zaznamenali viac impulzívnych reakcií a emocionálnej reaktivity než ľudia, ktorí ju nepijú. Po tom, čo kávu prestali piť, obe hodnoty poklesli.
Vo chvíli, keď sa im káva vrátila do života, skupina s kofeínovou kávou zaznamenala menej psychickej úzkosti, ale tí s bezkofeínovým variantom zase lepší spánok, fyzickú aktivitu aj zlepšenie pamäti. Výskumníci predpokladajú, že obmedzenie kávy môže telo ovplyvniť oveľa výraznejšie, než sme predpokladali.
Popri zmenách v správaní vedci zistili, že konzumenti kávy majú aj odlišný črevný mikrobiom, ktorý sa po dvoch týždňoch bez kávy začal podobať tomu, ktorý mali kávoví ignoranti. Bakteriálne zmeny zanechala aj bezkofeínová verzia kávy.
Skoré závery
Odborníci však upozorňujú, že ich výskum bol uskutočnený na veľmi malej vzorke, aby sa ich výsledky dali celoplošne generalizovať.
Vzorka ich respondentov nebola natoľko veľká, aby dokázala vylúčiť skreslenie výsledkov a chýbala im aj väčšia diverzita u respondentov. Tento výskum však dal jednoznačne podnet na ďalšie rozsiahlejšie skúmanie.
