V 32 rokoch odišla do dôchodku a začala žiť po svojom. Zmenila samu seba aj spôsob života
Z práce odišla skôr, než väčšina začne šetriť.
Práve táto zmena podľa nej nepriniesla len finančný efekt. Zrazu začali inak vnímať aj bežné veci. Aktivity, ktoré by predtým možno považovali za povinnosť, im začali dávať zmysel. Viac času trávili spolu, učili sa nové zručnosti a postupne si vystačili s tým, čo mali. Každý nákup si premysleli a zvažovali, čo im skutočne niečo prinesie.
Tento prístup mal aj ďalší dopad a posilnil ich vzťah. Dôležitú úlohu zohrávalo rozdelenie povinností aj vzájomná podpora. Postupne sa naučili fungovať ako tím, čo podľa Elizabeth výrazne ovplyvnilo ich každodenný život.
Silnejšie vzťahy
Zaujímavé bolo aj to, ako sa zmenili ich vzťahy s okolím. Hľadanie úspor ich totiž priviedlo k niečomu, čo pôvodne neplánovali – k budovaniu komunity.
„Spočiatku bolo veľmi náročné hľadať alternatívy. Pamätám si, ako som zháňala niekoho, kto by mi zadarmo postrážil psa namiesto plateného hotela. Až potom mi došlo, že je to skvelá príležitosť na budovanie vzťahov. Oslovila som priateľov, ktorí mali tiež psy, a dohodli sme sa na neformálnej výmene stráženia bez peňazí. Všetci sme boli spokojnejší, my aj psy, a zrazu sme mali komunitu,“ vysvetlila.
Aj vďaka takémuto prístupu sa im podarilo postupne meniť nielen svoje výdavky, ale aj spôsob života. Výsledkom bolo, že Elizabeth mohla odísť z práce už vo veku 32 rokov.
Na záver pritom zdôrazňuje, že nejde o žiadny rýchly trik. Skôr o dlhodobé rozhodnutia, ktoré sa postupne nabaľujú. „Nedovoľte, aby vám vaše výdavky bránili v tom, čo naozaj chcete. Namiesto toho nechajte šetrnosť formovať život, po akom túžite,“ uzatvára.
