Bezák, sledujeme ťa, vyhrážali sa mu. Zhanobený arcibiskup sa nevzdal a opäť stojí medzi ľuďmi
Buď smetiar, radili mu po odvolaní.
„V oficiálnych vatikánskych dokumentoch som ‚odvolaný‘, nie emeritný. A to je rozdiel. Emeritný arcibiskup odchádza so cťou po dovŕšení veku, keď má 75 rokov. Ja som mal vtedy 52. A keď vo vatikánskych zoznamoch stojí pri vašom mene ‚removed‘, teda odvolaný... no, ja som to bral ako veľkú hanbu,“ priznal v najnovšom rozhovore pre MY Trnava Róbert Bezák a dodal, že byť vyhodený bez jasného vysvetlenia a bez možnosti sa obhájiť bolo ľudský veľmi náročné.
Arcibiskup v teplákoch
„Bolo mi povedané – nehospodáril si dobre s peniazmi. Tak hovorím, dobre – ukážte dôkazy, bránim sa. Žiadne dôkazy však neboli. Je to len neurčitý tieň, človek nemá proti čomu argumentovať. A navyše – vždy, keď by som sa obhájil v jednej oblasti, našli by inú,“ vysvetľoval arcibiskup, ktorému raz vyčítali, že nebol diplomatický, že bol príliš otvorený, inokedy zas to, že behával a chodil do posilňovne.
Ľuďom sa to zdalo nepatričné, že vidia arcibiskupa v teplákoch behať v parku. „Ako keby arcibiskup nemohol byť aj obyčajným človekom,“ povzdychol si Bezák, ktorý po odvolaní rok strávil v Taliansku, no napokon sa vrátil na Slovensko. Pochopil vraj, že je to jeho kríž a nie bremeno, ktoré by si mohol prehadzovať z pleca na plece. Svoj kríž chcel niesť a aj vďaka tomu nikdy nestratil vieru – pochopil vraj, že veľa vecí nie je v rukách Boha, ale v rukách ľudí. „Vojny či utrpenie si spôsobujeme sami. To, čo ma bolelo, bolo, že v prostredí, kde som mal byť prijatý, som prijatý nebol,“ vysvetlil po rokoch arcibiskup, ktorý dostal po odvolaní jednu netradičnú radu.
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=347163397690028&set=a.178151007924602
Požehnanie od smetiara
Anton Strholec mu poradil, že by mal ísť robiť smetiara – vraj keď bude stáť na aute a jazdiť po uliciach, môže ľudí požehnávať rovno z platformy. „Usmial som sa a odpovedal som mu, že by som niečo také radšej robil z kabrioletu. Samozrejme, myslel to v dobrom. Bola to taká jeho láskavá poznámka, ktorou chcel naznačiť, že až tak ďaleko zašla situácia vo vzťahu medzi cirkevným vedením a mnou,“ zasmial sa Bezák, ktorý mal po odvolaní jednu jasnú úlohu, ktorú si aj splnil.
