Dobré noviny
Bezák, sledujeme ťa, vyhrážali sa mu. Zhanobený arcibiskup sa nevzdal a opäť stojí medzi ľuďmi

Bezák, sledujeme ťa, vyhrážali sa mu. Zhanobený arcibiskup sa nevzdal a opäť stojí medzi ľuďmi

Róbert Bezák ako mladý kňaz / V súčasnosti
Róbert Bezák ako mladý kňaz / V súčasnosti — Foto: Facebook - Chynorany pre ľudí; Reprofoto RTVS - Pod povrchom plus

Buď smetiar, radili mu po odvolaní.

„V oficiálnych vatikánskych dokumentoch som ‚odvolaný‘, nie emeritný. A to je rozdiel. Emeritný arcibiskup odchádza so cťou po dovŕšení veku, keď má 75 rokov. Ja som mal vtedy 52. A keď vo vatikánskych zoznamoch stojí pri vašom mene ‚removed‘, teda odvolaný... no, ja som to bral ako veľkú hanbu,“ priznal v najnovšom rozhovore pre MY Trnava Róbert Bezák a dodal, že byť vyhodený bez jasného vysvetlenia a bez možnosti sa obhájiť bolo ľudský veľmi náročné.

PREHRAŤ VIDEO

Arcibiskup v teplákoch

„Bolo mi povedané – nehospodáril si dobre s peniazmi. Tak hovorím, dobre – ukážte dôkazy, bránim sa. Žiadne dôkazy však neboli. Je to len neurčitý tieň, človek nemá proti čomu argumentovať. A navyše – vždy, keď by som sa obhájil v jednej oblasti, našli by inú,“ vysvetľoval arcibiskup, ktorému raz vyčítali, že nebol diplomatický, že bol príliš otvorený, inokedy zas to, že behával a chodil do posilňovne.

Ľuďom sa to zdalo nepatričné, že vidia arcibiskupa v teplákoch behať v parku. „Ako keby arcibiskup nemohol byť aj obyčajným človekom,“ povzdychol si Bezák, ktorý po odvolaní rok strávil v Taliansku, no napokon sa vrátil na Slovensko. Pochopil vraj, že je to jeho kríž a nie bremeno, ktoré by si mohol prehadzovať z pleca na plece. Svoj kríž chcel niesť a aj vďaka tomu nikdy nestratil vieru – pochopil vraj, že veľa vecí nie je v rukách Boha, ale v rukách ľudí. „Vojny či utrpenie si spôsobujeme sami. To, čo ma bolelo, bolo, že v prostredí, kde som mal byť prijatý, som prijatý nebol,“ vysvetlil po rokoch arcibiskup, ktorý dostal po odvolaní jednu netradičnú radu.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=347163397690028&set=a.178151007924602

Požehnanie od smetiara

Anton Strholec mu poradil, že by mal ísť robiť smetiara – vraj keď bude stáť na aute a jazdiť po uliciach, môže ľudí požehnávať rovno z platformy. „Usmial som sa a odpovedal som mu, že by som niečo také radšej robil z kabrioletu. Samozrejme, myslel to v dobrom. Bola to taká jeho láskavá poznámka, ktorou chcel naznačiť, že až tak ďaleko zašla situácia vo vzťahu medzi cirkevným vedením a mnou,“ zasmial sa Bezák, ktorý mal po odvolaní jednu jasnú úlohu, ktorú si aj splnil.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Časť 2 / 3

Už ste čítali?

Nádory sa zmenšujú, no poisťovňa cúva. Mamička Nina píše dcére denník, keby tu raz pre ňu nebola

Na liek sa jej skladalo celé Slovensko a on zabral. Nina Rybárová…

Zo všetkých krajín zažili najväčšie prekvapenie práve vo Venezuele.

Janka a Ivan dva roky cestujú svetom na najškaredšom aute: Niektorí si myslia, že Slovensko je v Brazílii

Mladomanželia sú na neuveriteľne dlhej svadobnej ceste a stihli už prejsť všetky…

Jana Múdra, sestra Chirurgickej kliniky Fakultnej nemocnice Trenčín.

Babi, žijeme, kričí na zomierajúce pacientky sestra Jana. Za 24 rokov pochopila, že musí byť pilierom

Denne zachraňujú životy a od nás si zaslúžia viac pozornosti. Dobré…

Slovenská novinárka Katarína Antenozio, ktorá žije v Miláne.

Katarína žije roky v olympijskom Miláne: Soľnička sa tu nikdy nepodáva z ruky do ruky

Zimná olympiáda je lákadlom aj pre mafiu, prezradila v rozhovore.

Krasokorčuliar Adam Hagara so sestrou a trénerkou Alexandrou Hagarovou.

​Sestra a trénerka Adama Hagaru pre Dobré noviny: Slováci by o ňom mali vedieť jednu vec. Domov pôjdeme pyšní

Úspechy si naozaj vydrel a stojí za nimi veľa odriekania, priznala v rozhovore.