Roman sa v pralese učí za liečiteľa: Na rakovinu by som si netrúfol. V Peru nepotrebujú ani teplú vodu
Roman z Trenčína našiel úľavu od bolestí vďaka tradičnému peruánskemu liečiteľstvu.
Ako by si opísal stav, ktorý tieto rastliny vyvolávajú?
Je to stav rozšíreného vedomia, keď je telo trošku opojené, ale myseľ ostáva čistá. Nie je to ako pri alkohole, že človek si nepamätá. Začnú sa manifestovať isté formy vedomia, dokážeš vstúpiť do seba, do podvedomia a urobiť mentálnu prácu, ktorá pomáha vyliečiť sa z tráum a zlepšiť svoj život. O tomto je celý šamanizmus. Je to vlastne najstarší spôsob sebazlepšovania.
Čiže počas celej ceremónie vieš o sebe a pamätáš si všetko.
Áno, ale vieš o sebe oveľa viac, ako by si vedela v normálnom stave. Je pravda, že netrénovaný človek môže stratiť pozornosť, lebo sa môže stratiť vo veľkom informačnom toku naokolo. Ale to neznamená, že je mimo.
Ako dlho to celé trvá?
V prípade ayahuasca, ktorý už podľa mňa aj dosť ľudí pozná, ide o psychadelický nápoj, ktorý je uvarený z dvoch rastlín, ktoré spájajú veľmi účinné látky na otváranie vedomia. Začneš vnímať vyššie svety, ako keby sa ti otvoril ďalší zmysel. Trvá to od 6 do 12 hodín, záleží od toho, v akom stave je ten človek. Ak nie je na liečebnej diéte bez solí a bez cukru, tak to trvá 4 až 6 hodín. Pri diéte môže trvať aj dva dni, pretože vtedy je to telo vláčne a ako keby otvorené všetkému.
Spomenul si liečebnú diétu, o čo ide a od čoho závisí, že ju niekto dostane?
V amazonskom liečiteľstve poznám šamana z Pucallpa, ktorý je fakt veľký expert. Keď som tam bol, liečil veľmi ťažké ochorenia a ja som len čumel. On mal oboch dedkov liečiteľov a učiť sa začal už od šiestich rokov. Pre neho je to veľmi prirodzené, prišiel som k nemu vo veľmi zlom stave a pomohol mi. Súčasťou amazonského liečiteľstva je aj liečebná diéta. Hovoria tomu aj diéta učiteľských rastlín. Je to proces, v ktorom sa človek napája na energiu rastliny a podstupuje rôzne reštrikcie. Normálna diéta je, keď neješ soľ a cukor a máš len pár povolených jedál – zemiaky, ryža, kura, juka, istý typ ryby a ovos. Ani koreniť nemôžeš.
K jedlu treba pridať aj sociálne reštrikcie, keď sa treba vyhýbať ľuďom. Vtedy nechodíš von, ani na ulicu. Niektoré diéty sú aj také, že sa na teba nikto nemôže ani pozrieť. Ide o to, aby si ten človek udržal čistý energetický štít a rastlina dostala maximálny priestor. V našich končinách sme zvyknutí na to, že existujú veci, ktoré je možné merať prístrojmi, tu však žijú v úplne inej paradigme. Hovoria, že všetko má v sebe určitú mieru podvedomia a všetko sa dá komunikovať. Aj v tomto prípade sa napájame na vyššiu inteligenciu tej rastliny, ktorej hovoria rastlinný ginn. Tieto diéty sú veľmi ťažké hlavne na psychiku. Ľudia tu sú na to zvyknutí, u nás si veľa ľudí povie, že sa skúsi vzdať čokolády a po pár dňoch si ju kúpi v supermarkete.
Na tejto diéte musí byť človek až do úplného vyliečenia?
Áno, ale to vždy povie ten liečiteľ, ako dlho bude proces trvať.
Ty už teraz nemáš žiadnu diétu?
Teraz nie, ale chcel by som sa tam na pár mesiacov vrátiť. Ja sa už neliečim, ale začal som sa aj sám učiť za energetického liečiteľa. Fascinuje ma, že som bol chorý a roky som iba sedel alebo ležal. Lieky priniesli aj ďalšie pridružené veci, ktoré si pomaličky doliečujem. Nemám však žiadne bolesti, chodím v pohode a všetkým hovorím o tom, že život je krásny.
