R. Fico sa stretol s Orbánom na futbale, zabudli na minulosť
SITA
SITA

R. Fico sa stretol s Orbánom na futbale, zabudli na minulosť

Slovenský a maďarský premiér diskutovali o výstavbe národných futbalových štadiónov. Robert Fico verí, že sa Slováci dočkajú nového štadiónu.

BRATISLAVA 20. júla – Predovšetkým téma futbalu dominovala na netradičnom stretnutí maďarského a slovenského premiéra, ktorí si vo štvrtok večer spoločne pozreli v Bratislave zápas 2. predkola Európskej ligy UEFA 2012/2013 medzi mužstvami ŠK Slovan Bratislava a Videoton Fehérvár.

„Hovorili sme o viacerých veciach, ale najviac o futbale,“ povedal po zápase maďarský premiér Viktor Orbán.

Robert Fico sa sústredí na budúcnosť

Slová maďarského kolegu potvrdil aj Robert Fico. „Ja verím, že stretnutie potvrdilo, že aj kvalita slovensko-maďarských vzťahov môže byť úplne niekde inde, ako bola v minulosti,“ tvrdí predseda slovenskej vlády. Podľa jeho slov sa znovu potvrdilo, že sa musíme sústrediť na budúcnosť a nie na minulosť. „Ak budeme hovoriť o spoločných projektoch, ktoré sa týkajú Slovenska a Maďarska, tak to pomôže obidvom krajinám,“ konštatoval po zápase.

Slovenský premiér hovorí, že by asi bolo zlé, ak by nešiel na zápas na Slovensku, na ktorý prišiel maďarský premiér. „Okrem toho viete, že sem-tam, nie pravidelne, zájdem na zápasy Slovanu. Aj preto mi to dobre padlo,“ dodal. Pripomenul, že maďarský premiér je veľký priaznivec futbalu, má vlastnú futbalovú akadémiu v rodnej obci, podporuje maďarský futbal. „Videl som, že úplne žil s tým futbalovým zápasom“.

Robert Fico považuje takéto stretnutie s Orbánom za vynikajúcu príležitosť, ako komunikovať a vzťahy zlepšovať. Na veľkú politiku priestor nebol. „Skôr to bolo o témach, ktoré nás viac zbližujú ako rozdeľujú,“ pochvaľoval si Fico.

Ak to Ficovi umožní pracovný program, tak by chcel ísť na odvetný zápas na budúci týždeň k našim južným susedom. Pokúsi sa to spojiť s návštevou obce Mlynky, kde sa plánuje dobudovanie a otvorenie Slovenského domu - Strediska pilíšskych Slovákov.

Robert Fico by chcel postaviť nový štadión

Premiéri sledovali zápas na starom štadióne Pasienky, kde v minulosti sídlil Inter Bratislava. Klub ŠK Slovan sa tam presťahoval po uzavretí svojho dlhoročného pôvodného stánku na Tehelnom poli. Ten teraz iba chátra, plánovalo sa jeho prebudovanie.

Ani Orbán s Ficom vo štvrtok neobišli tému výstavby národných futbalových štadiónov, ktorú zvažujú Maďarsko aj Slovensko. Fico mal v ostatných troch týždňoch viaceré stretnutia, ktoré s tým súviseli, či už s predstaviteľmi Slovenského futbalového zväzu alebo majiteľom Slovana Bratislava.

„Hľadáme riešenia a ja verím, že sa začne búrať starý štadión rýchlo a že spoločnými silami postavíme nový štadión,“ povedal Fico.

Slovensko podľa neho nemá také veľké oči ako Maďarsko, kde chcú postaviť štadión s kapacitou 65-tisíc divákov. To u nás podľa Fica nie je potrebné, stačil by štadión pre 20 až 25-tisíc divákov.

„Vláda je pripravená podporiť takýto futbalový stánok,“ potvrdil. Teraz je to na predstaviteľoch futbalu, ako sa dohodnú. Ak bude dohoda, kabinet je pripravený prispieť už od budúceho roku.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…