S rakovinou zápasí šiesty rok a má jedinú šancu na život. Emke z Prešova vie pomôcť liečba v Taliansku

Doma už majú pozývací list z Ríma.
Emka Feková má 14 rokov a rakovinu dokázala za posledných šesť rokoch poraziť už trikrát. „Vždy keď sa jej podarilo boj nad zákernou chorobou vyhrať a konečne sa na chvíľu zaradiť do kolobehu jednoduchého života, prišiel nový nádor a nové sklamanie,“ napísali Emkini rodičia Katarína a Peter Fekovci, ktorí veria, že ich dcérka vyhrá nielen malé bitky, ale aj celú vojnu. Potrebujú však pomoc všetkých dobrých ľudí.

Opäť v liečbe
Ako uviedli v rozhovore pre Korzár, všetko sa začalo tým, že ich dcéru začali bolieť nohy. Cez deň bolesť zvládala, no noci boli pekelné. Prešovčanka Emka mala deväť rokov, keď lekári zistili, že ozajstnou príčinou bolesti je nádorové ochorenie neuroblastóm, teda detský zhubný nádor, s ktorým bojuje už šesť rokov. Za tú dobu sa ocitla už v štádiu, keď jej odborníci dávali minimálnu šancu na prežitie.

„Počas liečby si prešla niekoľkými cyklami chemoterapie, transplantáciou kostnej drene, ožiarmi v Protónovom centre v Prahe i veľkou operáciu nádoru v Tübingene,“ prezradili Emkini rodičia, ktorí sú dodnes vďační 1918 darcom, vďaka ktorým mohla ich dcéra podstúpiť veľkú operáciu. „Momentálne ale prišlo nové sklamanie a sme opäť v liečbe. Tento posledný zvrat v jej živote prišiel vo chvíli, keď sa začína formovať jej osobnosť a začína si uvedomovať silu svojich snov o budúcnosti,“ uviedli Fekovci, ktorí prezradili, že ich Emka miluje angličtinu, rôzne kultúry, zvieratá a šport.
„Najviac ma baví jazdiť na kolieskových korčuliach alebo na koni, čoho som sa musela teraz na dlhšiu dobu vzdať,“ povedala pre Korzár 14-ročná pubertiačka, ktorá túži po bežnom živote svojich rovesníkov – chodiť do školy, ísť na bilingválne gymnázium, byť s priateľmi a cestovať. Priorita je však teraz zdravie, pretože u Emky „zlé“ bunky po štvrtýkrát zvíťazili a dovolili vytvoriť nový nádor.

Doma majú pozývací list
Dobrou správou je, že mladá Prešovčanka je vhodnou pacientkou na liečbu formou bunkovej imunoterapie v Taliansku. „Za posledné roky ide o najúspešnejšiu liečbu vysokorizikového neuroblastómu, ktorá má v zahraničí dobré výsledky a mohla by mať u Emky trvalý protinádorový účinok,“ uviedli Fekovci, ktorí majú doma pozývací list z Ríma. Zlou správou je, že túto liečbu slovenské poisťovne nehradia.