Známy psychiater odhaľuje nebezpečenstvá, ktoré číhajú na deti. Svojim pravidlom rozpútal obrovskú diskusiu

Sú medzi nimi prekvapivo aj činnosti, ktoré sme kedysi sami ako malí zažívali.
Pravidlo #3: Nikdy by som nedovolil, aby dieťa z mojich úst počulo niečo negatívne na svoju mamu

„V rodinnom kruhu by sme sa mali usilovať o vzájomnú lásku, ochranu a podporu a mali by sme si budovať vzájomný rešpekt. Ak chceme, aby to deti správne navnímali a aby si vytvorili rešpekt aj k nám ako rodičom, musíme si uvedomiť, že sú na nás napojené – obvykle majú rady veci, ktoré máme radi my, a hovoria veci, ktoré im hovoríme my. Ak sa teda budeme pred nimi s partnerom navzájom zhadzovať a hovoriť o sebe navzájom pred deťmi nepekne, začnú to robiť aj ony,“ vysvetľuje Mitnaul, podľa ktorého ide o začarovaný kruh, z ktorého potom vyjdete len veľmi ťažko.
Pravidlo #4: Žiadne povinnosti? No určite!

„Keď robíte pre svoje dieťa všetko a ono za nič nemusí prevziať zodpovednosť, začnete o chvíľu ťahať za kratší koniec. Dieťa si totiž nevyvinie zdravé návyky a nebude sa aktívne zapájať do chodu rodiny, z čoho bude neskôr u vás doma prameniť len zbytočná frustrácia – a pre dieťa samotné môže byť navyše časom oveľa náročnejšie osamostatniť sa,“ podotýka rozumne psychiater.
Pravidlo #5: Moje dieťa nebude prespávať u kamarátov
Najväčšiu diskusiu však rozpútalo posledné pravidlo, týkajúce sa prespávania u kamarátov. Doktor Mitnaul vo svojom videu vysvetľuje, prečo považuje nočné párty, prespávania a trávenie nocí u kamarátov za škodlivé. Vraj nedramatizuje, naopak, na svoje tvrdenie má jasné dôvody.
@doctormitnaul Part 2 - Why I don’t allow sleepovers 🛏 #5things #psychiatrist #childpsychiatrist #psychiatristsoftiktok #nosleepovers #thingsiwontdo #explained #parttwo ♬ Monkeys Spinning Monkeys - Kevin MacLeod & Kevin The Monkey
„Keď hovorím o prespávačke, hovorím o skupinovej akcii detí v približne rovnakom veku, ktoré si chcú spoločne užiť tento čas, mať veľa zábavy. Zvyčajne sa však za tým skrýva aj veľa sladkostí, digitálne hry či pozeranie televízora až do neskorých nočných hodín,“ podotýka.

U kamarátov zároveň podľa neho býva úplne odlišné prostredie, než keď vaše deti trávia čas s bratrancami či sesternicami u príbuzných – uja, tety alebo starých rodičov –, kde sa vyznávajú podobné hodnoty, pravidlá a uplatňuje sa podobný štýl výchovy ako u vás doma. Prespávačky, naopak, podľa odborníka otvárajú dvere riskantným situáciám, ktoré sa môžu objaviť aj nezámerne alebo sú vyvolané aj vyslovene naschvál.
V takýchto chvíľach sa deti rozhodujú často impulzívne a niekedy sa im situácia môže vymknúť z rúk, čo môže napokon prerásť aj do dlhotrvajúcej traumy. „Deti často zažívajú situácie na ‚okraji svojich skúseností‘ vtedy, keď je dospeláckeho dozoru minimum. Môžu sa udiať veci, na ktorých zvládnutie ešte nemajú kapacitu či potrebné zručnosti. Vašou úlohou je zabezpečiť, aby si vaše deti rozvíjali blízke vzťahy s rovesníkmi v priestore a čase, z ktorého budú profitovať,“ poznamenal v jednom zo série videí Mitnaul.
Tak dobre, ale...
Za určitých okolností môže byť však prespanie u kamaráta či kamarátky aj vcelku bezpečné. Portál najmama.sk rodičom radí niekoľko praktických vecí: