Z idylickej túry sa stal boj o život. Martina Töröková urobila chybu, pred ktorou všetkých varuje

Výlet na obľúbenú horu sa razom zmenil na náročný boj.
„V tých úderoch vetra bolo možné len držať sa na nohách a vytrvalo, pomaly postupovať do bezpečia. Čiže v sekundových dierach pomimo hlavné nárazy krok sun krok. Nárazy bolo treba prečkať v stabilnej, trochu učupenej polohe, aby telo nekládlo živlu priveľký odpor. Raz ma zhodilo na zem. Postaviť sa naspäť na skialpových lyžiach nebolo úplne najľahšie, len čo je pravda, ale nebola možnosť ostať ležať. Na to som bola naozaj príliš málo oblečená,“ poznamenala skúsená turistka.
Vie, kde urobila chybu
Ako píše ďalej, vie, kde pochybila. „Ako je možné, že taká detailistka, skúsená horská osoba, vášnivá hobby meteorologička prehliadne výstrahu pre horu, na ktorú sa chystá vyjsť? To je na dlhšie. Už sa mi to nikdy nestane. Okrem toho, že som spravila základnú chybu a rozhodla sa vyraziť v nevhodný čas, vykonala som niekoľko chýb aj na samotnej trase. Kebyže sa včas oblečiem do teplejšieho oblečenia, ktoré som niesla v batohu, nemusela som mať omrzliny,“ napísala s dodatkom, že to tiež mohla ešte celkom včas aj otočiť a opatrne zlyžovať dolu. Na hrebeni to už totiž nebolo možné.

Sama seba sa pýtala, prečo vôbec pokračovala až hore. „Mimoriadne silný vietor bol približne od polovice kopca. Priatelia, toto sa ťažko vysvetľuje. Bol to nádherný výstup. Lúče slnka prešľahávali cez kúdoly zvíreného prašanu. Sama na majestátnom kopci. Trúfala som si. Cítila som sa silná. Poznala som trasu. Skontrolovala som si ju v mape,“ uviedla na svojej sociálnej sieti Martina, ktorá sa napokon k horskej chate plazila po milimetroch, pripravená v najhoršom vliecť sa aj po štvornožky.
Nechcela si však v takom silnom vetre odopínať lyže, a tak do posledných síl bojovala, aby sa udržala na nohách. Kľúčové tiež bolo nestratiť paličky, takže si ich pevne prevliekla o zápästia. „Víchor mi však v jednom momente strhol okuliare. To ma naštartovalo aj vyplašilo, nutne som ich potrebovala, aby som v tej ničote videla aspoň tyčové značenie. Našťastie, neuleteli ďaleko a dokázala som sa za nimi dostať a zodvihnúť ich,“ opísala drsné momenty reportérka, ktorej sa napokon podarilo dostať do vytúženého cieľa.
Už je dobre, zvládla si to!
Od celkového vysilenia a vzhľadom na omrzliny na rukách však nevládala ani otvoriť dvere chaty. „Búchala som, nevedela som stlačiť kľučku,“ opisovala moment predtým, než jej otvorili. „Už je dobre. Už je dobre, zvládla si to,“ opakovali Martine, keď sa konečne dostala dnu.