Keď si ľahol na zem, ľudia ostali v šoku. Biskup Trstenský má pre Slovákov pred Veľkou nocou silný odkaz
Spišský biskup František Trstenský. — Foto: TASR; Facebook - Imrich Gazda
Tvárou k zemi prosil o odpustenie za zlyhania katolíckej cirkvi.
Bol 12. marec 2000 a v Bazilike svätého Petra v Ríme sa odohral jeden z najsilnejších momentov pontifikátu Jána Pavla II. Na začiatku liturgie sa v úplnom tichu zohol, ľahol si tvárou k zemi a začal s prosbou o odpustenie – nie za svoje vlastné viny, ale za hriechy, ktorých sa v dejinách dopustili členovia cirkvi. O 25 rokov neskôr urobil rovnaké gesto biskup spišskej diecézy František Trstenský, ktorý odložil svoju biskupskú mitru, biskupský prsteň a bosý si ľahol pred oltár. Pre tvnoviny.sk teraz vysvetlil, prečo to urobil a Slovákom dal pred Veľkou nocou silný odkaz.
“There is no evil to be faced that Christ does not face with us. There is no enemy that Christ has not already conquered. There is no cross to bear that Christ has not already borne for us, and does not now bear with us.”
„Aj naša Spišská diecéza má svoje zranenia, bolesti, ktoré si nesie v histórii. Voči židovskému národu, nemeckému obyvateľstvu, Rómom, ale aj novšie – ako je násilie voči ženám, deťom. To sú všetko rany na Kristovom tele,“ vysvetlil v reportáži Jána Tribulu biskup Trstenský, ktorý otvorene priznal, že sa inšpiroval gesto Jána Pavla II. „Ospravedlňujeme sa a prosíme o odpustenie,“ vravel vtedy pápež, ktorý prosil o odpustenia za náboženské vojny, križiacke výpravy, inkvizíciu, prenasledovanie židov, diskrimináciu žien a nespravodlivosť voči chudobným.
„Pre mňa boli dôležité slová ospravedlňujeme sa a nič za to nežiadame. A ja som to cítil ako dlh aj voči svätcovi Jánovi Pavlovi II, že to je potrebné urobiť aj na Slovensku,“ uviedol pre tvnoviny.sk František Trstenský. Na jeho gesto ako prvý upozornil cirkevný analytik z denníka Postoj Imrich Gazda, ktorý na Facebooku vysvetlil, že kajúcim gestom Trstenský odprosoval Boha a ľudí za historické previnenia cirkvi, ako bola napríklad spolupráca s režimami slovenského štátu a komunistického Československa, prenasledovanie občanov židovskej, nemeckej či rómskej národnosti, korupcia, ponižovanie žien či sexuálne zneužívanie mladistvých.
„Je mojou veľkou túžbou, aby počas tohtoročného pôstu sa toto odprosenie uskutočnilo v našich farnostiach a rodinách,“ vyzval ešte začiatkom marca Trstenský, ktorý dal Slovákom ďalší veľmi silný odkaz. Ten si podľa Gazdu treba vypočuť, no najmä nasledovať.