Niektoré z nich ste vo vlastnej réžií doteraz možno nepripravovali.
Veľká noc nie je len najväčším sviatkom kresťanov, ale aj časom plným rodinných stretnutí, bohato prestretých stolov, vysoko kalorických jedál a chutných dezertov. K tomu nezameniteľne patria aj tradičné recepty našich starých mám, ktoré do sviatočnej atmosféry vdychujú príjemný závan nostalgie. Ak teda váhate, čím svojich blízkych v tomto období pohostíte, inšpirujte sa výberom desiatich najlepších receptov na tradičné dezerty.
Oddelíme bielky od žĺtky, z bielkov a práškového cukru vyšľaháme tuhý sneh a žĺtky vyšľaháme v miske s cukrom do peny. Pridáme aj vodu a postupne prisypeme všetky sypké prísady na cesto. Nakoniec do zmesi opatrne primiešame aj sneh a vymiešame jednotné cesto, ktoré preložíme na plech vymastený a vysypaný múkou. Pečieme pri teplote 180 stupňov, kým cesto nie je dostatočne upečené. Otestujeme špáradlom.
Na krém si z mlieka, múky a vanilkového cukru uvaríme hustý puding. Zložíme ho z plameňa, vmiešame doňho žĺtky – jedno po druhom, opäť preložíme na plameň a miešame, kým nevznikne krásne lesklý, hustý krém. Necháme vychladnúť. Zmäknuté maslo ušľaháme s práškovým cukrom a po lyžičkách vmiešame do vychladnutého krému.
Nad parou si nakoniec ušľaháme bielky s cukrom a šťavou z citróna. Keď je krém tuhý, zložíme z plameňa. Na vychladnuté cesto navrstvíme najskôr žltý krém a potom aj sneh. Uhladíme a necháme vychladiť. Pred podávaním posypeme čokoládou.
Do hrnca s hrubším dnom nalejeme vodu, maslo, cukor a za stáleho miešania ingrediencie rozpustíme. Drvené sušienky a mleté oriešky premiešame v miske a potom túto zmes dôkladne zmiešame s rozpustenou čokoládovou hmotou. Z hmoty mokrými rukami tvarujeme guľôčky, ktoré následne obaľujeme v mletých orieškoch. Guľôčky ukladáme na tácku vystlanú papierom na pečenie a v každom kúsku spravíme druhou stranou varešky otvor, do ktorého navrstvíme náplň.