Nohami hýbal už po 24 hodinách. Prelomová operácia umožnila ochrnutému mužovi chodiť a cítiť svaly

Moje nohy sú teplé a spotené, cítim brnenie, uviedol prvý pacient.
Po celé desaťročia sa ochrnutie spôsobené poranením miechy považovalo za nezvratné. Dokonca aj Neuralink miliardára Elona Muska, ktorý využíva implantáty na komunikáciu medzi mozgom a počítačom, predpokladá, že paralyzované končatiny nie je možné zachrániť. Ako informoval portál Interesting Engineering, prelomová štúdia v Číne túto predstavu spochybnila. Vedcom zo šanghajskej univerzity Fudan sa podarila unikátna operácia, po ktorej štyria ochrnutí pacienti dokázali do 24 hodín opäť hýbať nohami.
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/ShLetsMeet/posts/pfbid02M2DcRBTDZ8mcp8BzaT7aN2rSb7txkWreiUa7RgMjRwxpmArHHFc5kiky8MChyuKul
Priama stimulácia miechy
Zatiaľ čo Neuralink využíva systém spojený so špeciálnym externým zariadením, ktoré spracováva signály z mozgu, čínski vedci dosiahli prielom pomocou implantátu, ktorý priamo stimuluje miechu, čím umožňuje pacientom, ktorí sú paralyzovaní, opäť chodiť.
Tento prístup zahŕňa implantáciu zariadenia do miechy, ktoré elektricky stimuluje nervové dráhy zodpovedné za motorické funkcie. Implantát dokáže „obísť“ poškodenú časť miechy, čím sa umožní prenos signálov medzi mozgom a svalmi a tým aj znovuobnovenie pohybových schopností.
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=122175931604167255&set=a.122112918842167255
Do 24 hodín zdvihol nohy
„Teraz sme vstúpili na neprebádané územie a dosiahli prvú novú generáciu originálnych systémových riešení rozhrania mozog-miecha na svete,“ teší sa vedúci výskumník Jia Fumin. Vedci v klinickej štúdii štyrom ochrnutým pacientom minimálne invazívnou metódou do mozgu implantovali miniatúrne elektródové čipy, čím vytvorili priame spojenie medzi mozgom a miechou. Výsledky boli ohromujúce.