Slovenská šperkárka Petra Toth zachraňuje folklórny festival. Bez peňazí od štátu museli akciu zrušiť

Keď zlyháva systém, musíme ho nahradiť my, hovorí.
Sedemnásť rokov Festival detských folklórnych súborov (FDFS) spájal deti zo súborov naprieč Slovenskom. Podpolianske osvetové stredisko teraz na sociálnych sieťach informovalo, že 18. ročník nebude. „Realizovať festival podobného charakteru bohužiaľ nie je v našich silách bez finančnej pomoci štátu,“ uviedli organizátori, ktorí musia bez záujmu a peňazí od štátu akciu pre deti zrušiť. Tam, kde zlyhal systém, teraz ponúka pomocnú ruku známa slovenská šperkárka a dizajnérka Petra Toth.
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/OsvetaZvolen/posts/pfbid0WPeaisuvZ6uZ5sxKwajRB9wFLRBjuBZinnGf4xp8krHbUFLX7oqXoRjX4U3kKgcZl
Ignorácia zo strany štátu
Dvojdňový festival vo Zvolene a Krupine minulý rok navštívilo cez 300 detí z celého Slovenska a organizátori verili, že sa úspech zopakujú aj tento rok. „Projekt každoročne podávame na posúdenie a o jeho význame a kvalite svedčí fakt, že bol doteraz zakaždým Fondom na podporu umenia schválený. Od zverejnenia prvého termínu na schvaľovanie projektov trpezlivo čakáme už niekoľko mesiacov. Doteraz sme nedostali rozhodnutie o pridelení finančných prostriedkov na výzvy týkajúce sa tradičnej kultúry a folklorizmu a najbližšie PLÁNOVANÉ(!) zasadnutie rady je až 16. mája, čo je pre nás pochopiteľne neskoro,“ vysvetlili organizátori, ktorým neostávalo nič iné, iba s ľútosťou všetkým oznámiť, že FDSD tento rok nebude.
Smutnú správu si všimla aj renomovaná slovenská šperkárka a dizajnérka Petra Toth, ktorá v komentári pod príspevkom stránky Zomri ponúkla, že prevezme finančnú záštitu nad festivalom.
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=849190120586263&set=a.849203217251620
Keď zlyháva systém, musíme ho nahradiť my
„Drahí organizátori Detského folklórneho festivalu na Podpoľaní. Budúcnosť skutočnej hrdosti na naše korene a tradície sa buduje práve v detských súboroch a nie v prázdnych rečiach. Je nám veľmi ľúto, že ste sa dostali do tejto situácie a je nám veľmi ľúto tých stoviek detí, ktoré pravidelne nacvičujú v súboroch,“ vysvetlila umelkyňa, ktorá sa vo svojej tvorbe sama inšpiruje krojmi a folklórnymi tradíciami.
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=680602227437361&set=a.484543257043260