Vďaka učiteľke z Luníka sa deti tešia do školy aj v sobotu. Miška zdedila srdce otvorené pre Rómov

Na káve v rómskych osadách sa dozvedela, že rodičia nevedia, ako majú so svojimi deťmi pracovať.
„Urobte prvý krok. Nemusíte vidieť všetky schody, ale zdolajte ten prvý.“ To je obľúbené motto Michaely Cingeľovej, jedinečnej pedagogičky, ktorá sa pred štyrmi rokmi rozhodla ísť učiť na Luník IX na Základnú školu Ľudmily Podjavorinskej. Okrem toho založila vo svojej rodnej obci projekt, vďaka ktorému sa rómske deti tešia do školy aj v sobotu.
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=6338256612917012&set=a.5224433890965962
Vždy robila viac
Odmalička sa chcela stať učiteľkou a svoje schopnosti si trénovala už na súrodencoch. Rodáčka z východoslovenskej dedinky Malcov v okrese Bardejov si splnila svoj sen na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela, kde už počas štúdia robila viac, ako od nej chceli vyučujúci.
Miška je dlhodobou dobrovoľníčkou v doučovacom programe Spojivko v Banskej Bystrici, vďaka ktorému ako mentorka doučuje deti zo sociálne slabšieho prostredia. „Bola som druháčkou na bakalárskom stupni štúdia a dnes vôbec neľutujem svoje rozhodnutie,“ vravela pre Centrum dobrovoľníctva Michaela, ktorú mnohí od dobrovoľníctva odhovárali a tvrdili, že to počas štúdia nebude stíhať. „Dnes som rada, že som tých ľudí nepočúvala,“ priznala Miška, ktorá svoj čas venuje už viac ako dva roky jednému dieťaťu, na ktorom vidí ohromné zlepšenie.
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=5314352788640738&set=pb.100001982083116.-2207520000&type=3
Z Bystrice na Luník
„Dieťa žijúce v nízkoprahu, v ťažkých sociálnych podmienkach. Niekedy až žasnem, ako sa v matematike posúva a ako mu to rýchlo ‚páli‘,“ povedala. Okrem iného sa venovala aj rómskym dievčatám v pastoračnom centre, v lete organizovala tábory a nakoniec sa vďaka projektu Teach For Slovakia stala pred štyrmi rokmi učiteľkou na Luníku IX na Základnej škole Ľudmily Podjavorinskej.
Deti z rómskych osád to podľa jej slov nemajú mentálne nastavené tak, že sa budú učiť, nadobudnú vzdelanie a vďaka tomu niečo v živote dokážu. Preto sa ich snaží motivovať najviac, ako vie, čoho dôkazom je aj jej jediný projekt Kolečko, ktorý založila doma v Malcove. Vďaka Miškinej snahe tam rómske deti rady chodia do školy aj cez víkend.