Spánková poradkyňa: Táto vec je pre dobrý spánok najdôležitejšia. Na Slovensku ju však robiť nezvykneme

Slováci sa zvyknú podľa odborníčky správať presne naopak.
Sama trpela insomniou a v určitom období života bola závislá od liekov. Ako píše aj vo svojom blogu na stránke Denníka N, nespavosť ju navštívila v živote dvakrát a ani raz ju nevolala. Dnes už Jana Martišková dobre vie, čo na problémy so spánkom funguje, a tak sa rozhodla v tejto oblasti pomáhať druhým. V rozhovore pre Rádio Slovensko vysvetľuje, prečo chronickí insomnici nedokážu zo začarovaného kruhu len tak vystúpiť a radí, z akých rituálov by sme si mali spraviť každodennú rutinu, ak sa chceme pohodlne zaspať a vyspať sa doružova.

Čo znamená dobre sa vyspať
„Prelomovým poznatkom v rámci svetového skúmania spánku bolo zistenie, že naše telo sa počas spánku nielen regeneruje, ale aj čistí,“ hovorí Jana Martišková v relácii Hosť Rádia Slovensko. Ľudský druh kategorizuje ako denné živočíchy, pretože prijímame potravu cez deň a vtedy naše telo túto energiu využíva. Toho, čo z tejto využitej energie a živín vzniká (tzv. metabolického odpadu, pozn. red.), sa potom organizmus potrebuje zbaviť. „Je to, ako keď varíme v kuchyni – po varení musíme upratať,“ prirovnáva proces čistenia organizmu.
Na to, aby telo odpad upratalo, potrebuje denne sedem až deväť hodín – to je čas, ktorý by si mal každý z nás priemerne denne vyhradiť na spánok. Ako hovorí Martišková, môžeme sa síce adaptovať aj na menej spánku, no vždy je to za nejakú cenu.

Dbať by sme podľa nej pritom nemali len na objem spánku, ale aj na jeho kvalitu. Počas noci sa nám striedajú rôzne spánkové fázy, tzv. spánkové cykly, pričom jeden cyklus je spravidla zložený z plytkého, stredne hlbokého a hlbokého spánku a REM fázy, pre ktorú sú charakteristické rýchle pohyby očí.
„Takéto cykly by sme mali mať za noc aspoň tri, lepšie štyri až päť a fáza hlbokého spánku a REM fáza by pritom mali tvoriť okolo 20 percent času, ktorý spíme, čiže približne hodinu a pol,“ ozrejmuje spánková poradkyňa. Bdenie v noci je podľa moderných výskumov kontraproduktívne a vedie k postupnému zhoršovaniu nášho zdravia, najmä ak bývame v noci hore pravidelne.
Hlavne sa netrápte
Človek, ktorého trápi nespavosť, často zo zúfalstva skúša všetko možné – CBD cukríky, aswaghandhu a všetky moderné suplementy a robí najrôznejšie opatrenia, aby sa konečne dobre vyspal. Stav, keď niekoľko dní či týždňov nespíme, odborníci nazývajú aj naučená nespavosť. Podľa Martiškovej to značí, že k nespavosti sa dokážeme prepracovať aj vlastnými myšlienkami.