Pri prvom pohľade to vyzerá ako zvláštny kus kovu, pritom ide o plne mechanické srdce spoločnosti BiVACOR, ktoré používa rovnakú maglevovú technológiu ako vysokorýchlostné železničné trate. Ako informovala stanica CNN, s umelým titánovým srdcom prežil 40-ročný muž z Austrálie zatiaľ rekordných 100 dní, kým čakal na transplantáciu srdca. Ak sa titánové srdce ďalej osvedčí, môže zmeniť celý svet.
I've been into medical and surgery videos on YouTube lately and I discovered this. This is the BiVACOR® Total Artificial Heart and it can last ten years for heart transplant patients! https://t.co/SehynWvoRLpic.twitter.com/xmQqYF87QF
— 💘JoApothecarius - Looking for a new job era💘 (@JoApothecarius) August 14, 2024
Dožil sa transplantácie
Mechanické srdce vynašiel austrálsky inžinier Daniel Timms po smrti svojho otca, ktorý zomrel na srdcovú chorobu. „Je vzrušujúce vidieť, ako sa desaťročie práce zúročuje,“ priznal pre CNN zakladateľ spoločnosti BiVACOR, ktorý poďakoval 40-ročnému austrálskemu pacientovi, ktorý ešte vlani v novembri vložil dôveru do ich prístroja.
Ako vysvetlili lekári z Nemocnice svätého Vincenta v Sydney, pacient, ktorý trpel vážnym srdcovým zlyhaním, žil s titánovým srdcom do februára, kým sa nenašiel darca. „Jeho statočnosť pripraví cestu pre nespočetné množstvo ďalších pacientov, ktorí raz dostanú túto život zachraňujúcu technológiu,“ potešili sa lekári, ktorí dodali, že pacient sa po transplantácii srdca dobre zotavuje a vyzdvihli fakt, že práve vďaka titánovému srdcu Total Artificial Heart (TAH) sa transplantácie mohol dožiť.
The BiVACOR Total Artificial Heart (TAH), invented by Australian Dr Daniel Timms, has just been successfully implanted in a human for the first time. https://t.co/BqzLwO67Bkpic.twitter.com/AOhF2gPsjn
TAH je dvojkomorové zariadenie veľké ako päsť, ktoré je prakticky nerozbitné a neobsahuje žiadne ventily ani mechanické ložiská, ktoré by mohli byť náchylné na opotrebovanie. Jediná pohyblivá časť je ukrytá vo vnútri – magneticky levitujúci rotor, ktorý pumpuje krv do pľúc, ďalej do zvyšku tela a nahrádza obe komory zlyhávajúceho srdca. Titánové srdce dokáže prepumpovať až 12 litrov krvi za minútu, čo podľa spoločnosti BiVACOR stačí dospelému človeku na cvičenie.
Kardiovaskulárne ochorenia sú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie celosvetovo hlavnou príčinou úmrtí, na ktoré každoročne umiera približne 18 miliónov ľudí a práve mechanické srdce môže zachrániť ľudí, ktorí sú na čakacích listinách na transplantáciu.
Ako priznal vynálezca Daniel Timms, zariadenia sa stále testuje a zatiaľ nebolo schválené na všeobecné použitie, no verí, že je to len otázkou času. V novembri minulého roka implantovali TAH piatim pacientom a vzhľadom na úspech sa v blízkej dobe očakávajú ďalšie transplantácie. „Celosvetový dopad komerčne realizovateľnej, dlhodobej mechanickej náhrady zlyhávajúceho ľudského srdca bude obrovský,“ odkázal s nádejou Timms.