Zábavnou hrou v bare alebo pri pokladni viete potrénovať mozog. Odborníci prišli s 10 originálnymi tipmi

Niektoré aktivity ste možno nikdy nevyskúšali.
Snažíte sa na niečo zo všetkých síl spomenúť, no namiesto toho máte v hlave len hmlu? V čase, keď sme doslova zahltení kvantom poznatkov a rýchlo sa meniacich informácií, je veľmi prospešné dopriať výživu a tréning aj našej hlave. Tu je niekoľko tipov, ako sa podľa odborníkov postaráte o lepšiu kondíciu vášho mozgu. Bez ‚bolesti‘ to však nepôjde.

Ako podľa portálu Everyday Health hovorí neuropsychológ Shehroo Podumjee z Las Vegas tým, že si doprajete kogitívne výzvy, zväčšíte svoju kognitívnu rezervu. Ak zapájate svoj mozog do najrôznejších aktivít, zvyšujete jeho neuroplasticitu a udržiavate ho zdravý.
Podľa profesora neurológie z Lekárskej fakulty vo Washingtone Justina Millera jedna hra či cvičenie, ktoré by samo o sebe zabránilo neurodegeneratívnym ochoreniam mozgu, vskutku neexistuje. Náš mozog sa teší zmene a najlepšie, čo preňho môžete urobiť, je jednotlivé aktivity počas dňa striedať.
Na začiatok odborníci odporúčajú len jedno: zamerajte sa na také činnosti, ktoré vás bavia a robia vám radosť. Výber je naozaj pestrý, posledné dva tipy ste možno nikdy neskúsili.
1. Učte sa nové jazyky
Učenie sa nových jazykov je v mnohých ohľadoch zo všetkých aktivít na tréning mozgu najlepšie. Stimulujete ho tým totiž hneď viacerými spôsobmi. „Keď sa učíte nový jazyk, musíte často loviť z pamäti slová, ktoré ste sa naučili predtým a prepájať ich s novými výrazmi,“ hovorí Jessica Caldwell, riaditeľka Centra pre prevenciu a výskum pohybu žien trpiacich Alzheimerovou chorobou na Clevelandskej klinike v Las Vegas.

Slová v jednom jazyku pritom podvedome často porovnávame aj s pojmami v iných jazykoch, ktoré sme sa učili dávnejšie, čím mozog trénujeme tiež. A ak sa odvážite v novom jazyku aj komunikovať s druhými, podporujete i socializáciu, ktorá vášmu mozgu prospieva tiež. Nakopnúť sa môžete aj pomocou aplikácií ako Babbel či Duolingo.