O čo nás okrádajú smartfóny? Keď ich ľuďom na dva týždne znefunkčnili, ukázala sa neuveriteľná zmena

Aj zdanlivo malý krok vám môže zmeniť život.
Dnešná doba praje moderným technológiám a inteligentným telefónom s neobmedzeným prístupom na internet. Mnohí to považujú za veľkú výhodu a nezameniteľnú pomoc, no neustále zahltenie sieťami si berie aj svoju daň. Americkí vedci sa preto rozhodli urobiť jednoduchý pokus. Účastníkom štúdie nariadili na dva týždne vypnúť internet v ich mobilných zariadeniach. Jednu konkrétnu zmenu, ktorá nastala, pritom nik nečakal.

Prieskum AMI Digital Index z roku 2023 podľa TASR hovorí, že denne sa na siete prihlasuje cez svoj telefón až 83 percent Slovákov a trávia na nich priemerne 177 minút (deti podľa staršieho výskumu dokonca až 3 a pol hodiny denne), pričom dôsledky tohto zahltenia sú dnes veľmi dobre merateľné. Neustála dostupnosť internetu má totiž vážny dosah na našu psychiku i kvalitu života.
Moderné zariadenia a praveká myseľ
Odborníci zároveň upozorňujú na to, že za ostatných 15 rokov smartfóny síce drasticky zmenili naše životy a správanie, no naša základná ľudská psychológia zostáva rovnaká. Moderné technológie tak podľa ich slov obsluhujeme takzvanou pravekou mysľou, ktorá sa formovala ešte v období, ktoré sa v ničom nepodobalo na súčasnosť. Na tento problém upozornil pred časom aj americký biológ Edward Osborne Wilson, ktorý podľa NY Times tvrdil, že máme praveké emócie, stredoveké inštitúcie, ale techniku s božskými schopnosťami a že dospelácku modernú techniku dnes obsluhujú z evolučného hľadiska deti.
Do experimentu amerických vedcov sa napokon zapojilo 476 Američanov a Kanaďanov vo veku od 18 do 74 rokov, ktorí si do svojich smartfónov nainštalovali aplikáciu blokujúcu prístup na internet. Zariadenia mohli naďalej používať na volanie či posielanie SMS, no na sociálne siete a webové stránky sa cez ne pripojiť nemohli. Na iných zariadeniach však internet obmedzený nemali – na tabletoch a počítačoch ho teda mohli navštevovať stále. Vedci pritom u účastníkov merali tri parametre: subjektívnu pohodu, duševné zdravie a pozornosť. Výsledky štúdie, ktorá vyšla vo februári vo vedeckom časopise PNAS Nexus, hovoria za seba.