Žiarivá Venuša sa zmenila na Večernicu. Môžete u nej pozorovať jav, ktorý si ľudia spájajú len s Mesiacom

Čaká nás fotogenický trojuholník.
Zimná nočná obloha neustále ponúka zaujímavé a nevšedné pohľady. Po konjunkcii Venuše, Saturnu a Mesiaca zaujme miesto Saturnu zvyčajne ťažko pozorovateľná planéta Merkúr. TASR informuje na základe správy Fyzikálneho ústavu (FÚ) v Opave.
Vláda potrvá ešte mesiac
Zimnej oblohe už niekoľko týždňov vládne planéta Venuša ako Večernica. Po Slnku a Mesiaci je tretím najjasnejším objektom na nebi a spolu s ďalšími vesmírnymi telesami vytvorila niekoľko nevšedných konjunkcií. Jej vláda na nočnej oblohe potrvá ešte necelý mesiac a už malými ďalekohľadmi je možné pozorovať jej fázu pripomínajúcu prvú fázu mesiaca (tzv. dorastanie).
Postupne však bude klesať stále nižšie a nižšie k západnému obzoru a 23. marca sa z nočnej oblohy vytratí, uvádza Petr Horálek z FÚ v Opave. Neskôr bude Venuša viditeľná iba na dennej oblohe a postupne sa začne objavovať za svitania ako Zornica na rannej oblohe, kde zotrvá takmer do konca roka. Najvyššie nad stredoeurópskym obzorom sa podľa Horálka objaví 14. augusta.
Fotogenický trojuholník
Kým však Venuša opustí večernú oblohu, spolu s planétou Merkúr a mladým Mesiacom vytvorí vizuálne zaujímavý a fotogenický veľký trojuholník, ktorý bol ľahko pozorovateľný už 1. marca počas súmraku po 18.30 SEČ aj z miest. Trojuholník mal byť viditeľný nízko nad západným obzorom.