Na úspech si počkal, potom zažiaril ako málokto. Zomrel Gene Hackman, ktorého milovali aj nenávideli

Gene Hackman sa dožil požehnaného veku.
Vo veku 95 rokov zomrel v stredu americký oscarový herec Gene Hackman. Jeho telo, ako aj telo jeho manželky objavili v ich dome v meste Santa Fe v štáte Nové Mexiko, informuje správa stanice Sky News. „Nemyslíme si, že by ich smrť súvisela s trestným činom, presnú príčinu úmrtia sme však zatiaľ neurčili,“ uviedol úrad šerifa mesta Santa Fe.
Hackman získal Oscara za hlavnú úlohu v kriminálnom trileri Francúzska spojka (1971). Ďalšieho Oscara dostal za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo westerne Nezmieriteľní (1992). Bol tiež známy vďaka úlohe Lexa Luthora vo filmoch o Supermanovi z prelomu 70. a 80. rokov. Jeho 63-ročná manželka Betsy Arakawová bola klasickou klaviristkou, manželmi boli od roku 1991.

Na svoj debut si počkal
Eugene Alden Hackman, známy ako Gene Hackman sa narodil v San Bernardino, v štáte Kalifornia 30. januára 1930. Vyrastal v Danville, kde jeho otec pracoval ako sadzač. Pred svojou bohatou filmovou kariérou absolvoval vojenskú službu v námorníctve, slúžil na Havaji, v Číne a Japonsku.

Po odchode z námorníctva sa krátko venoval žurnalistike na univerzite v Illinois. Potom študoval herectvo v Pasadene a medzi jeho spolužiakov patril napríklad Dustin Hoffman. Neskôr prešiel viacerými pracovnými pozíciami, v New Yorku pracoval v malých rozhlasových a televíznych staniciach.
Svoj debut na filmovom plátne si tento pôvodne divadelný herec odkrútil v dráme Lilith (1964) po boku Warrena Beattyho. Oveľa významnejšia a pre jeho hereckú kariéru dôležitá rola ho čakala vo filme Bony a Clyde (1967) v réžii Arthura Penna.

Nominácie na Oscara
Za stvárnenie Bucka Barrowa Hackmana nominovali na Oscara pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe. Svoju druhú nomináciu na Oscara potvrdil za vedľajšiu úlohu vo filme I Never Sang for My Father (Nikdy som nespieval pre svojho otca, 1970). Ďalšiu nomináciu na prestížnu cenu získal ako svojrázny policajt Jimmy Doyle v dnes už legendárnom filme The French Connection (Francúzska spojka, 1971).