Na 10 dní sa zatvorila do tmavého bunkra pod zemou: To, čo sa stalo s mojím telom, zmení váš život
Vedecká novinárka Lynne Peeplesová / Bunker, v ktorom bola 10 dní — Foto: Instagram - @lynne.peeples
Všetko sa zmenilo na siedmy deň.
Za všetko mohol cirkadiánny rytmus a nedostatok svetla. „Práve v tomto momente tiká váš cirkadiánny rytmus vo forme symfónie miniatúrnych hodiniek v bunkách vášho tela, v žalúdku a koži, pečeni a pľúcach, dokonca aj v kostiach a svaloch vašich nôh. Váš spánok, nálada, chuť do jedla, sila, imunitná odpoveď aj chuť na sex rastú a ubúdajú pod vedením tohto cirkadiánneho rytmu,“ povedala novinárka, ktorá vysvetlila, že hlavným dirigentom tohto rytmu je suprachiazmatické jadro (SCN), malé zoskupenie neurónov veľkosti dvoch špendlíkových hlavičiek v mozgu. Práve tam sa pretínajú nervy z oboch očí a vďaka tomu je SNC centrálnym dirigentom našich vnútorných biologických hodín.
Publication day for THE INNER CLOCK is ticking closer! You can preorder now! (Link in comments.) I’ll even perform for you! 🤪 One of the ways I filled my unmeasurable time while hiding from the sun, clocks, and people. #sleep#circadian@riverheadbooks@BloomsburyBookspic.twitter.com/LuxTIIkNbx
Ak vaše oči dlho nevidia prirodzené svetlo, cirkadiánny rytmus sa zosype a podľa expertov môžete pociťovať únavu, nespavosť, bolesť hlavy a dokonca aj depresiu. Lynne Peeplesová vysvetlila, že v našom modernom svete nemusíme urobiť veľa, aby ste svoje biologické hodiny pokazili.
„Hrozby prichádzajú zo všetkých strán. Netrávime dostatok času vonku, najmä ráno, aby sme svoje vnútorné hodiny nastavili. Svetlo všadeprítomných LED žiaroviek je skutočným rizikom pre naše vnútorné hodiny tiež, rovnako ako modré svetlo z obrazoviek, ktoré negatívne zasahuje cirkadiánny rytmus,“ vysvetlila Peeplesová svoje zistenia pre Daily Mail. Kombinácia rôznych faktorov, ktoré rozbíjajú naše vnútorné hodiny, sabotujú aj náš spánok, znižujú produktivitu a zvyšujú riziko vzniku rôznych chorôb.
„Obezita, srdcové choroby, poruchy trávenia, ako je zápalové ochorenie čriev a depresia, sú spojené s tým, že naše cirkadiánne rytmy nie sú synchronizované. Niektorí cirkadiánni vedci sa domnievajú, že Alzheimerova choroba, autizmus a schizofrénia môžu patriť do rovnakej kategórie,“ uviedla Peeplesová, podľa ktorej v dnešnej dobe zažívame menej kontrastu medzi dňom a nocou, čo ohrozuje naše zdravie. Vedecká novinárka preto uviedla i niekoľko rád, ako môžeme dať svoj cirkadiánny rytmus do normálu.