H. Pawlowská sa na Štedrý deň vracia k prvorepublikovej tradícii
TASR
TASR

H. Pawlowská sa na Štedrý deň vracia k prvorepublikovej tradícii

Pawlowskej veľkú rodinu opäť čaká tradičné vianočné menu. Spisovateľka nepripúšťa v sviatočnej kuchyni žiadne kulinárske experimenty.

Halina Pawlowská Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 24. decembra (TASR) - Česká spisovateľka, scenáristka a moderátorka Halina Pawlowská prežíva prvé vianočné sviatky bez manžela, ktorý zomrel v lete na následky zákernej choroby. "Našťastie mám veľkú rodinu, všetci žijeme v jednom dome. To čo sa stalo môjmu mužovi, nás s deťmi veľmi stmelilo," uviedla pre TASR autorka, ktorá sa o svojom zosnulom manželovi často zmieňovala vo svojich rozprávaniach. Venovala mu aj svoju zatiaľ poslednú knihu Pravda o mém muži, ktorú začiatkom decembra veľkolepo pokrstila v Prahe.

Spisovateľka prežila so Zdeňkom Pawlowskim takmer 35 rokov. Porodila mu dcéru Natáliu a syna Petra. "Je na nás, ako tie sviatky strávime, máme malého vnuka, takže cez to dieťa, ktoré prináša ten vzruch a dej, je to uľahčené," priznala Halina. Spoločnosť pri sviatočnom stole jej budú robiť okrem detí, vnuka, štyroch psích miláčikov aj "babičky" - spisovateľkina 94-ročná mama a manželova mama. "Tiež so mnou žije v jednom dome. Samozrejme, smutno nám bude, ale sami nebudeme."

Pawlowskej veľkú rodinu opäť čaká tradičné vianočné menu. Spisovateľka nepripúšťa v sviatočnej kuchyni žiadne kulinárske experimenty: "Máme vyprážaného kapra, zemiakový šalát, rybaciu polievku a vianočné cukrovinky. Niekedy robím pusinkový zákusok."

U Pawlowských však predsa majú na Štedrý deň ešte ďalšiu gurmánsku aktivitu, ktorá ozvláštňuje sviatočné menu. Pred štedrovečernými hodmi si rodina dopraje slimákov, ktoré v minulosti patrili v Česku k vianočnej tradícii. "Na obed chodíme na slimáky, čo tiež patrí k našej tradícii. Na slimáky s cesnakom a bylinkovým maslom. Je to taká prvorepubliková tradícia, na ktorú u nás po revolúcii veľa ľudí nadviazalo," potvrdila Halina Pawlowská.

Ako ďalej priznala, na vianočné darčeky si nepotrpí a v tomto smere nemá ani žiadne zvláštne želania. Darčekom bude pre Halinu už to, že za ňou príde na sviatky syn, ktorý študuje v Paríži. Do nového roka 2014 však autorka priania má, želá v nich okrem iného úspech svojej muzikálovej komédii Adam a Eva, ktorú pripravuje: "Pracovne by som chcela, aby sa vydaril muzikál, aby sa predávala kniha, aby som asi konečne urobila film a seriál, pretože mám ponuky a neustále to odďaľujem. A potom by som si hlavne želala, aby všetci boli zdraví a prežili sme, a ten rok bol veselší a pokojnejší než rok 2013."

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…