Šéf spánkového laboratória: V posteli sa iba milujte a spite. Dodržujte desatoro kvalitného spánku
Ľudia si myslia, že zlý spánok vylieči poldeci. V posteli sa podľa odborníka správame nevhodne.
„Posteľ by mala byť používaná iba na spánok a pohlavný život, nie na sledovanie televízie a prácu. Nejesť, nepiť, nefajčiť, nesledovať televíziu, neťahať si do postele notebook. Telo by malo jasne vedieť, že v posteli sa zdržiava v horizontálnej polohe a naozaj len odpočíva,“ prezradil pre iDNES.cz expert na spánok, ktorý ľuďom radí, aby namiesto najrôznejších podporných prostriedkov najskôr vyskúšali naprogramovať svoje telo.
Ľudský organizmus je podľa neho zložitý, ale zároveň jednoduchý stroj, ktorého chod dokáže človek veľmi dobre ovplyvniť. „Spánok nenavodíme silou, je potrebné sa naň pripraviť a dodržiavať desatoro, ktoré pomáha pri poruchách spánku a zaspávania,“ dodal na záver.
Desatoro pre zdravý a kvalitný spánok
Nepite kávu, čierny či zelený čaj, kolu alebo rôzne energetické nápoje od neskorého popoludnia (najlepšie 4-6 hodín pred spaním). Obmedzte aj ich požívanie cez deň, pôsobia povzbudivo a rušia spánok.
Vynechajte večer ťažké jedlá, posledné jedlo zjedzte 3 až 4 hodiny pred spaním.
Po večeri neriešte veci, ktoré vás rozrušujú. Naopak, snažte sa príjemnou činnosťou zbaviť sa stresu a pripraviť sa na spánok.
Ľahká prechádzka po večeri môže zlepšiť váš spánok. Naopak, cvičenie pred spaním (3-4 hodiny) môže spánok narušiť. Presuňte tieto aktivity pred večeru.
Nepite večer alkohol, aby ste lepšie zaspali. Alkohol zhoršuje kvalitu spánku.
Nefajčite, zvlášť nie pred zaspaním a v čase nočných prebudení. Nikotín tiež povzbudzuje.
Odstráňte zo spálne televíziu, v posteli nejedzte, nečítajte a ani neodpočívajte. Posteľ a spálňu užívajte iba na spánok a pohlavný život.
Choďte si ľahnúť a vstávajte každý deň vrátane víkendov v rovnakom čase.
Obmedzte pobyt v posteli na nevyhnutne potrebný čas. V posteli sa zbytočne neprevaľujte, posteľ neslúži na premýšľanie.
V miestnosti na spanie minimalizujte hluk a svetlo a zaistite vhodnú teplotu (najlepšie 18 až 20 stupňov).