Nevyzerajú špinavo, tak ich neumývame. Toto sú podľa odborníčky miesta, kde sa zdržiava najviac baktérií
Expertka radí, kedy je najvhodnejší čas na ich čistenie.
Vlastný domov je pre väčšinu ľudí útočiskom, no len málokto si uvedomuje, že je plný baktérií a špiny. Od čias pandémie sa situácia trochu zlepšila, keďže mnohí si uvedomili, že je rozdiel medzi odstraňovaním povrchových nečistôt a hĺbkovým upratovaním, no stále existujú miesta, ktoré v tomto ohľade úplne zanedbávame. Odborníčka preto prezradila, na ktoré z nich by ste nemali zabudnúť.
6. Kľučky a vypínače
Všetky rukoväte, kľučky aj vypínače sú neustále vystavované dotyku, čo znamená, že sa stávajú živnou pôdou pre choroboplodné zárodky a aj keď tak nevyzerajú, sú rovnako plné baktérií ako napríklad špongie na umývanie riadu.
„Zabúdame ich čistiť, pretože na prvý pohľad nevyzerajú špinavo. Ideálne je, keď ich aspoň raz za mesiac vydezinfikujete utierkou alebo sprejom, ktorý si vyrobíte z rovnakého pomeru vody a alkoholu,“ radí pre The Washington Post Caroline Solomon, ktorá profesionálne pomáha ľudom zhromažďujúcim vo svojich domácnostiach veľké množstvo vecí.
V zimnom a chrípkovom období treba tieto miesta dezinfikovať ešte častejšie a ak sa napríklad chystáte rekonštruovať, je dobré vybrať si do kuchyne či kúpeľne skrinky s mosadznými alebo bronzovými úchytkami. Tieto kovy majú antimikrobiálne vlastnosti.
5. Filter v umývačke riadu
Ak sa pri jej spustení začne miestnosťou šíriť nepríjemný zápach alebo z nej taniere vyberáte špinavé, je čas vyčistiť filter. Zvyčajne sa nachádza v spodnej časti umývačky riadu a musí byť prázdny, aby správne fungoval.
„Raz za mesiac ho vyberte, vydrhnite zvnútra aj zvonka teplou mydlovou vodou a do umývačky ho vložte spolu so šálkou octu. Keď spustíte cyklus, malo by to rozložiť všetku špinu a potenciálne plesne, najmä okolo tesnenia. Potom ju poriadne vyutierajte,“ odporúča expertka.