Ladislav vytvoril Dostihy a sázky v obývačke. Najväčšiu reklamu hre nechcene spravili komunisti
Komunisti tvrdili, že hra kazila morálku.
Kupovať tie najlepšie kone, budovať stajne a stávkovať na jednotlivé dostihy. Na Slovensku a v Česku pravdepodobne existuje len málo domácnosti, v ktorých sa nenájde legendárna hra Dostihy a sázky, ktorá sa v roku 1984 zrodila v hlave Ladislava Mareša. Keď pred takmer polstoročím zakladal študentskú tlačiareň, ani netušil, že vďaka nej prepíše históriu spoločenských hier v Československu. Popularitu hre, paradoxne, zaistil vtedajší režim, ktorý bol rázne proti nej.
Základom úspechu musia byť peniaze
Príbeh legendárnej stolovej hry začína pred viac ako 45 rokmi v Jablonci nad Nisou. Študenti si v tej dobe tesne pred Pražskou jarou mohli zakladať vlastné malé firmy a túto šancu využil aj Ladislav Mareš. Spolu s priateľmi založili tlačiareň JAVOZ a hoci sa im darilo, po auguste 1968 bolo jasné, že by podnik neprežil, preto tlačiareň ponúkli mestu, ktoré si ju prevzalo aj so zamestnancami. „V celej republike to bola snáď len jedna z dvoch tlačiarní, ktorá stála mimo štátneho monopolu,“ prezradil pre e15.cz Mareš, ktorý mohol tlačiareň aj naďalej viesť a stále prichádzal s novými nápadmi, čo by mohli v podniku tlačiť.
Začali s vizitkami a parte, neskôr spôsobili ošiaľ, keď začali tlačiť Muchove secesné plagáty, no Ladislav Mareš bol vizionár a chcel ísť ešte ďalej. Takto sa v roku 1984 dostal k spoločenským hrám, ktoré vo vtedajšom Československu takmer neexistovali. Najväčšie vzrušenie podľa jeho slov vtedy poskytovalo maximálne Človeče, nehnevaj sa.
Testovanie doma v obývačke
„Bolo mi jasné, že základom úspechu bude, keď v hre budú peniaze. Čo do tej doby bolo nemysliteľné,“ vysvetlil Ladislav Mareš, ktorý sa inšpiroval hrou Monopoly, no bolo mu jasné, že taká hra by bola ideologicky neprijateľná. Veľmi ale túžil po tom, aby ľudia pri nej zažívali skutočné nadšenie a adrenalín. Voľba témy stolovej hry nakoniec nebola náročná.
Mareš totiž miloval kone a dostihy, ktoré boli v socialistickom Československu povolené. Nasledovali mesiace a mesiace vymýšľania, navrhovania, testovania, až bola hra Dostihy a sázky na svete. „U nás sa to testovalo doma v obývačke,“ smeje sa Marešova vnučka Kristýna, ktorá v rozhovore pre DVTV prezradila, že o tú najväčšiu reklamu pre hru sa vlastne postarali komunisti.