Aj vy sa cítite v januári zle? Podovolenkový syndróm je ťažký, no dá sa nad ním vyhrať
December býva zvyčajne veľkou odchýlkou od našej každodennej rutiny a návrat do reality môže byť tvrdý.
Po dlhých dňoch voľna opäť sme opäť nastúpili do práce, deti do školy a znovu zažívame kolotoč plný povinností. Ak sa cítite, že je toho na vás priveľa, nie ste sami. Posviatočné blues alebo takzvaný podovolenkový syndróm zažívajú mnohí z nás.
Mozog nás chce chrániť
Ako zistíte, že to, čo cítite, je práve spomínaný syndróm? Môžete pociťovať úzkosť, cítite sa nemotivovaný, v strese, máte zlú náladu, zle spíte, máte obavy a môžete aj nadmerne jesť. Psychológovia však ponúkajú svetlo na konci tunela – tieto príznaky nemusia trvať príliš dlho.
„Na rozdiel od klinickej depresie je úzkosť skôr krátkodobá a prejde v priebehu dní, maximálne týždňov,“ uviedla na instagramovom profile Dobrobytie psychologička Eva Vavráková. Podľa nej k podovolenkovému syndrómu prispieva fakt, že sviatky sú pre mnohých plné stresu a vypätých situácií a naše telo po nich potrebuje čas, aby sme nadobudli telesnú aj psychickú pohodu.
Klinická psychologička Eileen Kennedy-Moorová prirovnáva sviatky k stresovým udalostiam, ako je napríklad svadba, po ktorej tiež musíme nájsť silu do rutiny bežného života.