Odborníci konečne zistili, koľko zo života uberie jedna cigareta. Fajčiari sa utešovali nesprávnou vecou
Podľa výsledkov štúdie sa v každom veku oplatí s týmto zlozvykom skoncovať.
Fajčenie je jednou z popredných príčin chorôb a úmrtí, ktorým sa dá predchádzať. Zabíja až dve tretiny dlhodobých fajčiarov a podľa poslednej štúdie britského ministerstva zdravotníctva človeku jediná cigareta skracuje život o poriadne dlhú dobu. Pre tých, ktorí negatívne účinky tohto zlozvyku aj naďalej podceňujú. to však nie je dostatočnou motiváciou, aby prestali.
Zabíja aj mladých
„Myslia si, že prídu len o pár rokov života, ktoré by inak prežili v starobe. Fajčenie však neskracuje obdobie na konci života, pravdou je, že 60-ročný fajčiar má zvyčajne zdravotný profil 70-ročného nefajčiara,“ vysvetľuje pre The Guardian hlavná výskumníčka Sarah Jackson.
Existujú výnimky, ktorým sa aj s touto neresťou podarí viesť dlhý a relatívne zdravý život, no nie je ich veľa. Iných totiž choroby spôsobené fajčením postihujú a zabíjajú už v strednom veku. Rozdiel je samozrejme v tom, ako často sa k cigarete utiekajú, ako veľmi sú náchylní na toxické látky z dymu a aj v tom, ako hlboko dym vdychujú.
Stačí jedna cigareta
Obmedziť množstvo vyfajčených cigariet je zbytočné, prestať treba úplne. Podľa vykonaných štúdií totiž neexistuje žiadna bezpečná hranica, kedy by bolo fajčenie neškodné. Každý ohorok pritom jednotlivca stojí vzácne minúty života a je zničujúci aj pre spoločnosť, zdravotníctvo či ekonomiku.
„Ľudia vo všeobecnosti vedia, že je fajčenie škodlivé, ale majú tendenciu podceňovať ako veľmi. Fajčiari, ktorí neprestanú, strácajú v priemere desaťročie života,“ upozorňuje Sarah Jackson, ktorá so svojim tímom prišla aj na to, koľko minút človeku zo života uberá jediná cigareta.