Dobré noviny
Vianočný stromček roztrbliece celú domácnosť
TASR
TASR

Vianočný stromček roztrbliece celú domácnosť

Prvý vianočný stromček sa údajne objavil pred 400 rokmi u kresťanov v Nemecku.

Ilustračné foto Foto: TASRTomáš Halász

Bratislava 20. decembra (TASR) - Najkrajším symbolom Vianoc je vianočný stromček plný ozdôb a svetielok. Nevie sa presne, v ktorej krajine vo svete si kresťania na Vianoce prvýkrát skrášlili svoje príbytky ozdobenou drevinou, no uznáva sa, že zvyk sa zrodil v Európe.

Prvý vianočný stromček sa údajne objavil pred 400 rokmi u kresťanov v Nemecku, ktorí začali aj s jeho zdobením vianočným pečivom, jabĺčkami, orechmi a sušenými slivkami. Dnes sú to najmä sklenené gule. Nechýbajú ani rôzne čokoládové figúrky a salónky. Na Slovensku sa používajú aj ozdoby zo slamy, kukuričného šúpolia, dreva a z textilu a nájdu sa aj ozdoby z paličkovanej čipky.

Prečo sa zdobí stromček?

Ilustračné foto Foto: TASR/Roman Hanc

Pre odpoveď na otázku, prečo sa na Vianoce zdobí práve stromček, siahli bádatelia hlbšie do histórie. Z raných čias kresťanstva, keď si nová viera hľadala miesto v srdciach a mysliach pohanov, pochádza legenda o obetnej slávnosti. Starí keltskí kňazi, druidi, verili, že ich bohovia prebývajú v stromoch. Pred jednou duchovnou slávnosťou pripravovali pre bohov krvavú obetu, mladého muža. Na udalosti bol prítomný aj kresťanský misionár Winfried, ktorý sa rozhodol zachrániť mladíkovi život. Zhromaždeniu vyrozprával príbeh o narodení Ježiša Krista v Betleheme, o sile dobra, lásky a viery. Pripomenul, že narodenie Ježiša je najvzácnejší dar Božského otca všetkým ľuďom na zemi. Druidi mladíkovi darovali život a pri strome spoločne oslávili narodenie Ježiša v Betleheme.

Prvé elektrické osvetlenie

Pekné je, keď sa na stromčeku trblietajú svetielka. Prvé elektrické osvetlenie vianočného stromčeka sa objavilo v roku 1882 v USA a po počiatočnej nedôvere si prekliesnilo cestu do domácností. Dnes farebné svetielka nielen svietia, ale aj blikajú.

Keď sa všetko skončí, umelé vianočné stromčeky putujú do komôr a tie z lesa a plantáží končia pri kontajneroch. Niekedy sa dostanú aj do Zoo ako krmivo pre zvieratá, poslúžia na kúrenie alebo ich spracujú na drevnú hmotu a tú ďalej využijú.

Už ste čítali?